Ce se va intampla in realitate cu angajatii romani dupa Brexit?

Vineri, 24 Iunie 2016 0 comentarii 592 vizualizari

Britanicii vor cauta in continuare romani. Deficitul lor de personal si salariile mici acceptate de noi cantaresc in decizia de angajare

Decizia luata de Marea Britanie de a parasi Uniunea Europeana nu va determina companiile sa renunte la angajarea romanilor. Din cauza deficitului lor de personal, dar si pe fondul salariilor mai mici pe care romanii sunt dispusi sa le accepte, angajatii din tara noastra vor ramane intre preferatii companiilor engleze, care cauta de la personal necalificat pana la specialisti, chiar daca, initial, angajatorii din Marea Britanie s-au putea dovedi tematori la noi recrutari sau daca procedura recrutarii s-ar igreuna.

Angajatorii din Marea Britanie au recrutat cu preponderenta, in ultimii ani, angajati romani pentru a-si acoperi nevoile de personal din domeniile turism, comert, ingrijire, transporturi, precum si sanatate.

"Sunt doua motive pentru care companiile din Marea Britanie angajeaza romani, si anume deficitul de personal si faptul ca britanicii nu ar accepta salarii la nivelul celor acceptate de romani", considera Cristina Savuica, sefa companiei de recrutare Lugera.

Ea considera primul efect al Brexit "este lipsa de certitudine cu privire la un proces care nu a mai fost parcurs pana acum".

"Aceasta va determina o retinere in investitii si dezvoltare si, ca efect al acestora, retinerea de la extinderea fortei de munca, inclusiv romanesti. Primele efecte sunt imediate, inghetarea angajarilor si a planurilor", a precizat Cristina Savuica.

Angajatii romani nu vor fi inlocuiti de indieni sau pakistanezi

"Nevoia uriasa de personal, cuantificata clar prin numarul mare de joburi, arata ca Marea Britanie va avea in continuare nevoie de romani, bulgari, polonezi etc. Cel mai probabil nu vor prefera indieni, pakistanezi in detrimentul est-europenilor. Credem ca numarul de oferte de munca pentru romanii de acolo si pentru cei din Romania, va fi similar cu cel actual, insa procedura de angajare va fi mai anevoioasa, si va fi ingreunata de birocratie, dar nu blocata", au declarat pentru wall-street.ro reprezentantii site-ului de recrutare pentru joburi din strainatate TJobs.ro.

Partea de birocratie posibil va fi ingreunata incepand cu 2018, insa nu preconizam diferente majore in ofertele de munca. Nevoia uriasa de personal exista si nu se va acoperi de la sine.

Si reprezentantii eJobs.ro, site de recrutare, cu peste 3.000 de locuri de munca disponibile in prezent in Marea Britanie, sustin ca nu vor exista efecte imediate ale deciziei anuntate, insa recomanda romanilor care vor un loc de munca in Regat sa se informeze asupra conditiilor de munca.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Siveco Romania SA
Actualizat la: 13.01.2017
Coplex Hub
Job national
Actualizat la: 11.01.2017

• Asigurare de pensie ...
Procurement ...
  • Telefon de serviciu
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]