Cea mai mare licitatie telecom: statul ar putea incasa peste 700 milioane de euro. Principalii jucatori lupta astazi pentru licentele 4G

Luni, 10 Septembrie 2012 0 comentarii 1007 vizualizari

10 septembrie 2012

Cea mai mare licitatie telecom din istoria Romaniei a inceput. Operatorii Orange Romania, Vodafone Romania, Cosmote Romania, RCS&RDS si 2K Telecom participa astazi la licitatia pentru licentele de telefonie mobila, care vor permite introducerea serviciilor 4G, dupa cum au declarat unele surse.

Calculata dupa costul depornire al licentelor, valoarea licitatiei depaseste 700 milioane de euro. Documentele au fost analizate pana pe 20 august, pentru ca licitatia propriu-zisa sa inceapa la data de 10 septembrie, iar rezultatul sa fie anuntat in luna octombrie, informeaza Mediafax.

In cadrul licitatiei vor fi acordate doua tipuri de licente: pe termen lung (15 ani, valabile pana in aprilie 2029) si pe termen scurt (1 an si trei luni, valabile pana in aprilie 2014). Pentru licentele pe termen lung, ANCOM va scoate la licitatie 42 de blocuri pereche de cate 5 MHz, dintre care 6 sunt in banda de 800 MHz, 7 in banda de 900 MHz, 15 in banda de 1.800 MHz si 14 in banda de 2.600 MHz, precum si 3 blocuri nepereche de cate 15 MHz in banda de 2.600 MHz. Aceste licente se vor acorda cu incepere de la 6 aprilie 2014.

Pentru licentiere pe termen scurt, ANCOM va scoate la licitatie 10 blocuri pereche de 2,5 MHz in banda de 900 MHz si 6 blocuri pereche de 5 MHz in banda de 1.800 MHz, care sunt in prezent folosite de Orange si Vodafone.

Pretul de pornire pentru fiecare bloc din cele patru benzi a fost stabilit prin hotarare de Guvern. Astfel, fiecare bloc alocat pe 15 ani din banda de 800 MHz va avea un pret minim de 35 de milioane de euro, cele din banda de 900 MHz de 40 de milioane de euro, respectiv 10 milioane de euro per bloc in banda de 1.800 MHz si 4 milioane per bloc pereche si 3 milioane pe bloc nepereche in banda de 2.600 MHz.

Pentru blocurile care vor fi alocate pe perioade de 15 luni, valorile au fost stabilite la 1,7 milioane de euro in banda de 900 MHz si 0,8 milioane in banda de 1.800 MHz.

Cei trei operatori de telefonie mobila prezenti pe piata - Orange, Vodafone si Cosmote - utilizeaza in prezent aceste frecvente, mai putin cea din banda 2.600 MHz, care permite introducerea de servicii telecom din generatia a patra (4G).

Benzile de frecvente cuprinse intre 880 si 960 MHz sunt utilizate de Cosmote, Orange si Vodafone pentru furnizarea de servicii de telecomunicatii de generatia a doua (2G) prin tehnologia GSM.

Primele doua licente 2G au fost castigate la finele anului 1996 de companiile care functioneaza in prezent sub denumirile Vodafone Romania (fost Mobifon) si Orange Romania (fost Mobil Rom) si au expirat la 31 decembrie 2011. Fiecare din cei doi operatori a achitat 75 milioane de dolari (in doua transe) pentru utilizarea licentei in ultimii 15 ani.

La finele anului trecut, Guvernul a decis sa prelungeasca perioada de valabilitate a licentelor 2G cu un an, pana la 31 decembrie 2012. Taxa de prelungire a licentelor a fost de 6,4 milioane de euro pentru fiecare operator.

A treia licenta 2G este operata de Cosmote Romania (fost Cosmorom) si expira la 5 aprilie 2014. Operatorul a achitat 53 milioane de dolari (in doua transe) pentru utilizarea licentei.

Citeste tot articolul >>

Hipo.ro
practice / Student/Absolvent
Actualizat la: 29.12.2016

TATA Technologies Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Abonament la sala de fitness ...
Accounts Payable

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]