Cei mai doriti angajatori din Romania de catre absolventii de IT si inginerie

Vineri, 26 Iulie 2013 2 comentarii 1238 vizualizari

26 IULIE 2013

Compania germana producatoare de componente auto Continental a urcat pe primul loc in 2013 in topul angajatorilor preferati de absolventii romani de IT si inginerie.

Pe locurile doi si trei se afla concernul IT Microsoft, respectiv Google si Dacia-Renault (la egalitate de puncte), potrivit raportului Trendence Graduate Barometer 2013 realizat in randul a peste 11.600 de studenti romani.

"Concernul german de automobile Continental a avansat semnificativ pe scala popularitatii in randul absolventilor de inginerie si IT, trecand de pe locul patru pe primul loc in clasament", se spune in raport.

Potrivit studiului, Apple si Microsoft sunt perdantii anului pe lista dorintelor de angajare a viitorilor ingineri si specialisti IT: au pierdut fiecare mai mult de 6 puncte procentuale.

Spre deosebire de multi dintre colegii lor din Europa, absolventii romani nu situeaza Google si Apple pe primul loc privind angajatorul dorit.

In schimb, din ce in ce mai multi absolventi romani si-ar dori debutul profesional intr-o companie energetica. Astfel, Hidroelectrica a urcat de pe locul 16 pe pozitia 7, iar Enel a realizat un salt de 47 de locuri ajungand pe pozitia 21 in clasament.

Studiul Trendence este cel mai mare raport de acest gen din Europa, a fost desfasurat in randul a 320.000 de studenti respondenti din 24 de tari europene, intre care si Romania.

Topul celor mai doriti angajatori 2013 (IT si inginerie)

1. Continental -11,1%

10. IBM - 5%
Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
aberatii Miercuri, 31 Iulie 2013
alte aberatii , unde au vazut ei anunturi de angajat ingineri din alte domenii decat programare? de ani de zile nu sunt decat 2-3 anunturi pe luna pentru ingineri
ilie Joi, 22 August 2013
Asa e, majoritatea e cu programare, nu ingineri

Stefanini Romania
Actualizat la: 06.12.2016
Top Factoring
part-time / Student/Absolvent
Actualizat la: 24.11.2016

• Abonament la sala de fitness ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer
  • Asigurare de viata
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer