Cel mai mare eveniment educațional din România ajunge în weekend în București

Joi, 29 Septembrie 2016 0 comentarii 489 vizualizari

Ajuns la cea de-a 19-a ediție, RIUF-The Romanian International University Fair revine în acest weekend, pe 1 și 2 octombrie, la Sala Palatului din București, cu o ediție în care își va surprinde vizitatorii cu activități noi și universitpți aflate în premieră în România.

Jumatate dintre universitățile de stat din Marea Britanie vor fi prezente la RIUF în această toamnă

Peste 90 de expozanți din țări precum România, Marea Britanie, Olanda, Danemarca, Franța, USA, Australia, Spania sau Germania sunt pregătiți să răspundă la întrebările legate de programele de studiu (licență, masterat, MBA, doctorat) din țară și din străinătate. La RIUF vor fi prezente mai mult de 40 de universități din Marea Britanie precum: Imperial College London, University of Nottingham, University of Sheffield, Birmingham University. Printre universitățile care vor participa la targ se numară și Coventry University, care va premia vizitatorii RIUF cu o excursie de două persoane în Coventry și Londra (mai multe detalii se găsesc pe pagina de facebook sau pe site-ul evenimentului).

Consiliere educațională și de orientare în carieră gratuită în timpul evenimentului

Pe langa gama variată de universități prezente, la RIUF poți interacționa cu organizațiile orientate către programele de dezvoltare personală, profesională și orientare în carieră sau care oferă cursuri de limbi straine. Astfel, pe lângă consilierea educațională, Târgul Internațional de Universități oferă tinerilor români o experiență completă și o imagine de ansamblu asupra parcursului lor profesional.

Mai mult, cei care se înscriu și participă la RIUF, vor primi după eveniment o ofertă educațională personalizată în funcție de țările și domeniile de interes ale acestora.

RIUF YouForum, conferința dedicată 100% elevilor și studenților

RIUF YouForum îi ajută pe cei prezenți la eveniment să afle ce carieră sau program de studiu li se potrivește, inspirându-se de la oamenii din echipele celor mai cunoscute și apreciate branduri românești și interacționând direct cu reprezentanții celor mai căutate universități din România și din străinătate.

Sebastian Olar (Former Creative Director UNTOLD Festival), Paula Herlo (Jurnalist PRO TV), Iulian Văcărean (Fondator Femei pe Mătăsari), Andrei Stamatian (Prim Vicepreședinte CEC Bank), Marta Popescu (fotograf) sunt doar o parte dintre cei peste 45 de invitați din România și din străinătate pe care îi vor cunoaște cei prezenți la RIUF YouForum.

Pe 1 și 2 octombrie, la Sala Palatului, vizitatorii vor găsi pe lângă cele peste 90 de universități și instituții educaționale:

• 7 ateliere practice despre cum îți construiești un CV creativ, fotografie, IT&gaming, medicină, turism, business, creative writing și web design;
  • 6 sesiuni de discuții despre cum îți poți alege facultatea potrivită, avantajele voluntariatului, creative thinking, learning versus doing;
  • Peste 25 de prezentări ale programelor de studii și ale universităților internaționale prezente la RIUF-The Romanian International University Fair.

Vino la RIUF să afli tot ce trebuie să știi legat de studiile în România sau în străinătate și să descoperi că este mult mai ușor decât crezi să studiezi unde vrei. Înregistrează-te pe www.riuf.ro și vino în București, pe 1-2 octombrie, la Sala Palatului; Iași, 4 octombrie Palas Congress Hall sau Timișoara pe 6 octombrie, la Hotel Continental.

Despre Grupul EDUCATIVA

EDUCATIVA este un grup de organizații non-guvernamentale și companii ce dezvoltă produse și servicii educaționale care ajută tinerii români în identificarea și fructificarea oportunităților de dezvoltare personală. Printre programele EDUCATIVA se numără serviciile de consiliere educațională EDMUNDO, UNIVERSALIO si EDMERICA, serviciul de recrutare Reviro si platforma centralizată de înscriere la universități din România, AdmitereOnline.ro.

Persoana de contact

Actualizat la: 13.01.2017
Actualizat la: 06.01.2017
Lugera - The People Republic
Actualizat la: 13.01.2017

• Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Tichete cadou
  • Asigurare de viata
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Tichete cadou
Ofiter amanet

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Tremend Software Consulting

Dante

Lucrez la Tremend de un an si chiar nu a fost vreodata vreo problema daca am ajuns mai tarziu. ...

dr_agos

Buna ziua, As dori sa stiu care este mediul de lucru din sediul central Lidl... ma intereseaza de ...

Metrorex SA

bostan

Vreau sa depun CV la Metrorex dar este imposibil cum sa fac ?

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]