Cel mai mare portal de JOBURI din Romania, cumparat de o companie media

Duminica, 1 Aprilie 2012 0 comentarii 763 vizualizari

Martie 2012

Compania Ringier a achizitionat pachetul majoritar de actiuni al Ejobs Group S.A., companie care opereaza eJobs.ro, lider pe piata portalurilor de joburi din Romania, potrivit unui comunicat remis Mediafax

Ringier preia 70% din actiunile Ejobs Group S.A. Acest pachet cuprinde majoritatea actiunilor detinute de cei doi fondatori locali ai eJobs, Liviu Dumitrascu si Daniel Tatar, precum si intregul pachet de actiuni detinut de un investitor financiar.

Prin aceasta tranzactie, a carei valoare nu a fost facuta publica, Ringier Romania isi creste cota de piata in domeniul digital, o directie strategica a grupului. Achizitia este in linie cu strategia globala a Ringier de dezvoltare in zona digitala, in special in sectorul transaction based al pietei online.

De la lansarea sa, in 1999, eJobs.ro este lider pe piata portalurilor de joburi din Romania. Conform datelor aferente lunii ianuarie 2012, eJobs.ro inregistreaza mai mult de 1,7 milioane de vizitatori unici pe luna.

Dupa finalizarea tranzactiei, cei doi fondatori locali vor ramane in companie in calitate de actionari minoritari si vor face parte din top managementul business-ului eJobs.ro.

"Achizitia eJobs.ro reprezinta urmatorul pas strategic pentru Ringier de crestere a cotei de piata in business-ul digital. Ejobs este o companie foarte profitabila si prin aceasta achizitie ne consolidam pozitia pe piata online romaneasca", a declarat Mihnea Vasiliu, General Manager Ringier Romania.

"Suntem mandri sa devenim parte a Grupului Ringier si avem convingerea ca aceasta este directia potrivita pentru dezvoltarea eJobs. Vom continua sa aducem valoare clientilor nostri prin inovare si concentrare permanenta asupra nevoile lor", a declarat, la randul sau, Liviu Dumitrascu.

Ringier Romania si-a inceput activitatea in 1992 si este, in prezent, cu cei aproximativ 400 de angajati ai sai, cea mai mare companie internationala de publishing din tara. Ringier Romania detine peste 30 de produse tiparite si online, printre care tabloidul Libertatea si revista ELLE, cea mai vanduta revista de moda din lume.

Ringier este o companie media elvetiana activa la nivel international. Grupul Ringier are investitii importante in print, statii de radio si productii de televiziune. Din portofoliul sau fac parte, de asemenea, numeroase platforme web si de telefonie mobila, precum si tipografii. Grupul Ringier a fost fondat in anul 1833.

Actualizat la: 19.01.2017

• Tichete cadou
Operator
HP Inc.
  • Pachet gradinita copii
  • Munca de la distanta sau de ...
Analyst
  • Telefon de serviciu
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]