Cele 3 lucruri la care se uita angajatorii romani cand te cheama la interviu

Joi, 25 Aprilie 2013 0 comentarii 729 vizualizari

25 APRILIE 2013

Un studiu realizat recent de firma de consultanta Ernst & Young arata ca principalele trei lucruri pe care le iau in considerare firmele din Romania atunci cand recruteaza noi angajati sunt: atitudinea candidatilor, competentele si inteligenta sociala.

Angajatorii sunt interesati in special de potentialul de a se dezvolta al celor care vin la interviu mai mult chiar decat de realizarile lor din trecutul profesional.

"Pentru noi este esential sa intelegem care este potentialul angajatilor nostri, ce ii motiveaza pentru a-l atinge si cum ii putem sprijini in acest sens", spune Alexandra Bebu, Director HR, Ernst & Young Romania.

Potrivit acesteia, piata muncii este o provocare in acest moment nu doar pentru tinerii care doresc sa isi construiasca o cariera, ci si pentru angajatorii care cauta oamenii potriviti pentru organizatiile lor.

"Este foarte important ca fiecare dintre angajatori sa inteleaga care sunt acele puncte forte native care ii fac pe candidati sa iasa in evidenta si cum pot fi ele valorificate de organizatii", explica direcotrul HR.

Inteligenta sociala sau emotionala descrie capacitatea de a intelege cum actiunile tale ii afecteaza pe ceilalti si de a fii constient de sentimentele proprii in relatiile cu colegii. Este un element extrem de important pentru munca in echipa si pentru activitatea ca manager.

Daca IQ-ul masoara aspecte legate de nivelul cognitiv al persoanei, inteligenta emotionala (sau EQ-ul) masoara capacitatea efectiva de reactie a persoanei la diferite situatii, inteligenta de a folosi in relatiile cu ceilalti emotiile personale si pe ale altora.

Persoanele cu un coeficient de inteligenta emotionala ridicat au abilitatea de a-si reprima emotiile negative, ca furia, lipsa de incredere, stresul, anxietatea si de a le inlocui cu emotii pozitive: increderea in sine, empatia, colegialitatea.

Recrutorii folosesc cel putin una sau doua intrebari in timpul interviului de angajare prin care incearca sa vada daca inteligenta ta emotionala se ridica la nivelul asteptarilor:

1. Povesteste-mi o situatie in care te-ai simtit frustrat sau furios din cauza unui coleg. Cum ai reactionat in momentul respectiv? Care a fost rezolvarea conflictului?

2. Care a fost cel mai tensionat moment in relatia cu seful direct? De ce s-a ajuns aici si cum ai reusit sa gestionezi situatia?

3. Care este genul de oameni cu care nu reusesti sa te intelegi deloc? De ce?

4. Au existat situatii in care te-ai simtit nedreptatit la locul de munca? Cum ti-ai exprimat sentimentele in acele situatii?

5. Cum difera starea ta emotionala cand te afli intr-un grup de persoane pe care le cunosti fata de o intalnire sau sedinta cu oameni pe care nu ii stii?

Editura Publica si Ernst & Young au lansat volumul „Stand Out” – cea mai recenta carte semnata de Marcus Buckingham, cercetatorul care a dezvoltat modelul Strengths Finder. Cartea este un nou instrument dedicat managerilor si profesionistilor din orice domeniu, care abordeaza evaluarea punctelor forte in desemnarea rolurilor in echipa.

KPMG Romania
Cluj Napoca
Actualizat la: 19.01.2017
Hipo.ro
Actualizat la: 19.12.2016
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 16.01.2017
Coface Romania
part-time / 0 - 1 an experienta
Actualizat la: 09.01.2017
UPA Solutions
Actualizat la: 13.12.2016

Playtika Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Customer ...
Provident Financial Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Munca de la distanta sau de ...
Analyst
WNS Global Services
Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania
Analist cumparari
ALTEN Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]