Cele mai ABSURDE ordine pe care SEFII le-au dat angajatilor in ultimul an

Duminica, 14 Aprilie 2013 0 comentarii 609 vizualizari

14 aprilie

Angajatii romani sunt obisnuiti ca sefii sa le ceara diverse favoruri extra-profesionale, cum ar fi sa le faca cumparaturile sau sa-i ajute sa-si repare ceva acasa. In SUA se poate si mai rau: un manager te poate trimite sa-i faci rost de "iarba"

Potrivit unui studiu realizat de CareerBuilder.com, aproape un sfert dintre angajatii americani au primit solicitari extra-job din partea managerilor directi.

Cele mai ciudate cereri venite din partea sefilor in ultimile luni i-au facut pe unii angajati sa se gandeasca serios la demisie:

- Seful i-a cerut unui angajat sa-l spioneze pe directorul executiv al firmei;

- Seful i-a cerut unui angajat sa-i cumpere o pusca;

- Seful i-a cerut unei angajate sa ii faca rost de "ierburi" si alte substante ilegale;

- Seful i-a cerut unui angajat sa realizeze un proiect stiintific pentru fiica lui aflata la scoala;

- Sefa i-a cerut unui angajat (la randul lui manager) sa-l concedieze pe fratele ei;

- Seful i-a cerut unui angajat sa plateasca cautiunea stabilita pentru un alt coleg ajuns la inchisoare;

- Seful i-a cerut unui angajat sa fie pregatit sa stearga toate e-mailurile si documentele din calculatorul acestuia in momentul in care ii da un semnal secret;

- Seful i-a cerut unui angajat sa posteze comentarii favorabile la adresa managerului pe un site sub mai multe nume false;

- Seful i-a cerut unui angajat sa caute mobilier reconditionabil intr-un sediu abandonat de birouri;

- Sefa i-a cerut unui angajat sa o ajute la planificarea nuntii;

- Seful i-a cerut unei angajate sa-i taie unghiile catelului de companie.

Zoppas Industries
Vel Pitar
Actualizat la: 18.11.2016

Axway Romania
Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate

Accenture Romania

inamaria

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go