Cele mai bizare întrebări de la interviul de angajare: "Dacă nu îţi ofer acest job, ai vrea să ieşi cu mine la o întâlnire?"

Duminica, 24 Iulie 2016 704 vizualizari

Cei mai mulţi dintre noi primim, ocazional, întrebări destul de bizare. Ce e însă de făcut dacă asta se întâmplă în timpul unui interviu?

În general, aceste interviuri de angajare sunt gândite pentru a pune în dificultate candidaţii slabi, dar sunt unele întrebări pentru care nimeni nu se poate pregăti. Cei de la Quora au selectat cele mai bizare astfel de întrebări postate de cei care au aplicat pentru diverse joburi.

"M-au întrebat unde aş ascunde un cadavru sau care este episodul meu preferat din South Park în cadrul unui singur interviu", povesteşte Adam Newman.

Keith Boskey, manager în industria jocurilor pentru calculator, descrie experienţa din timpul unui interviu pentru un job part-time la o firmă de avocatură. Bărbatul povesteşte că a primit o întrebare cel puţin ciudată: "Dacă ai putea fi orice legumă din lume, ce ai fi?"

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Sursa text: Businessmagazin.ro