Cele mai cautate 5 profesii in fiecare tara din Europa

Joi, 24 Mai 2012 0 comentarii 602 vizualizari

Mai 2012

Electricienii sunt cei mai cautati meseriasi in Germania, angajatorii din Franta vor in special personal hotelier, italienii angajeaza specialisti in finante si vanzari, iar in Olanda sunt la mare cautare inginerii si tehnicienii.

Raportul "European Job Mobility Bulletin" prezinta la fiecare trei luni o lista a celor mai cautate ocupatii din fiecare tara UE, in functie de numarul de joburi vacante.

Potrivit celei mai recente centralizari a datelor EURES, din luna mai, meseriile cele mai cautate de catre angajatori sunt:

Austria. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (8.100); 2) Vanzatori in magazine (2.270); 3) Tehnicieni si ingineri (2.200); 4) Mecanici si instalatori (1.900); 5) Electricieni si electronisti (1.600).

Belgia. 1) Operatori asamblare piese (10.200); 2) Operatorii de masini in fabrica (10.100); 3) Personal administrativ (5.800); 4) Secretare si operatori de calculator (5.800); 5) Functionari administratie (5.700).

Cipru. 1) Muncitori in agricultura (290); 2) Personal calificat in hoteluri si restaurante (200); 3) Personal de curatenie (180).

Cehia. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (1.300); 2) Specialisti in finante si vanzari (1.200); 3) Tehnicieni si ingineri (1.000); 4) Muncitori in fierarie (800); 5) Soferi (770).

Danemarca. ; Asistenti medicali (300); 2) Personal calificat in hoteluri si restaurante (290); 3) Vanzatori (230); 4) Personal curatenie (180); 5) Personal medical (170).

Finlanda. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (1.900); 2) Specialisti in finante si vanzari (1.700); 3) Personal intretinere cladiri (1.070); 4) Vanzatori in magazine (1.030); 5) Asistente medicale (430).

Franta. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (5.200); 2) Specialisti in finante si vanzari (4.000); 3) Manageri productie (3.800); 4) Personal de conducere (2.600); 5) Tehnicieni si ingineri (2.500).

Germania. 1) Electricieni si electronisti (26.000); 2) Arhitecti si ingineri (24.000); 3) Mecanici si instalatori (21.000); 4)  Personal calificat in hoteluri si restaurante (18.000); 5) Muncitori calificati in constructii (18.000).

Irlanda. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (400); 2) Specialisti in finante si vanzari (300); 3) Personal de ingrijire (250); 4) Personal de curatenie (180); 5) Functionari (70).

Italia. 1) Specialisti in finante si vanzari (3.200); 2) Tehnicieni si ingineri (2.200); 3) Personal administrativ (2.000); 4) Arhitecti (1.600); 5) Secretare (1.100).

Marea Britanie. 1) Vanzatori in magazine si piete (28.000); 2) Specialisti in finante si vanzari (27.000); 3) Personal informatii clienti (26.500); 4) Vanzatori stradali (26.300); 5) Alte ocupatii elementare (26.100).

Norvegia. 1) Personal de ingrijire (830); 2) Profesori (800); 3) Tehnicieni si ingineri (500); 4) Vanzatori in magazine si piete (470); 5) Juristi (320).

Olanda. 1) Ingineri si tehnicieni (2.500); 2) Muncitori in constructii (2.400); 3) Specialisti in finante si vanzari (2.100); 4) Mecanici si instalatori (2.000); 5) Arhitecti (1.600).

Suedia. 1. Vanzatori stradali (1.000); 2) Personal curatenie (800); 3) Soferi (500); 4) Postasi (200); 5) Operatori masini-unelte (180).

Mellon Romania

Provident Financial Romania
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Asigurare de viata
  • Concediu de crestere a ...
Analyst
Gameloft Romania
Testing Engineer

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]