Cele mai cautate 5 profesii in fiecare tara din Europa

Joi, 24 Mai 2012 0 comentarii 638 vizualizari

Mai 2012

Electricienii sunt cei mai cautati meseriasi in Germania, angajatorii din Franta vor in special personal hotelier, italienii angajeaza specialisti in finante si vanzari, iar in Olanda sunt la mare cautare inginerii si tehnicienii.

Raportul "European Job Mobility Bulletin" prezinta la fiecare trei luni o lista a celor mai cautate ocupatii din fiecare tara UE, in functie de numarul de joburi vacante.

Potrivit celei mai recente centralizari a datelor EURES, din luna mai, meseriile cele mai cautate de catre angajatori sunt:

Austria. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (8.100); 2) Vanzatori in magazine (2.270); 3) Tehnicieni si ingineri (2.200); 4) Mecanici si instalatori (1.900); 5) Electricieni si electronisti (1.600).

Belgia. 1) Operatori asamblare piese (10.200); 2) Operatorii de masini in fabrica (10.100); 3) Personal administrativ (5.800); 4) Secretare si operatori de calculator (5.800); 5) Functionari administratie (5.700).

Cipru. 1) Muncitori in agricultura (290); 2) Personal calificat in hoteluri si restaurante (200); 3) Personal de curatenie (180).

Cehia. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (1.300); 2) Specialisti in finante si vanzari (1.200); 3) Tehnicieni si ingineri (1.000); 4) Muncitori in fierarie (800); 5) Soferi (770).

Danemarca. ; Asistenti medicali (300); 2) Personal calificat in hoteluri si restaurante (290); 3) Vanzatori (230); 4) Personal curatenie (180); 5) Personal medical (170).

Finlanda. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (1.900); 2) Specialisti in finante si vanzari (1.700); 3) Personal intretinere cladiri (1.070); 4) Vanzatori in magazine (1.030); 5) Asistente medicale (430).

Franta. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (5.200); 2) Specialisti in finante si vanzari (4.000); 3) Manageri productie (3.800); 4) Personal de conducere (2.600); 5) Tehnicieni si ingineri (2.500).

Germania. 1) Electricieni si electronisti (26.000); 2) Arhitecti si ingineri (24.000); 3) Mecanici si instalatori (21.000); 4)  Personal calificat in hoteluri si restaurante (18.000); 5) Muncitori calificati in constructii (18.000).

Irlanda. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (400); 2) Specialisti in finante si vanzari (300); 3) Personal de ingrijire (250); 4) Personal de curatenie (180); 5) Functionari (70).

Italia. 1) Specialisti in finante si vanzari (3.200); 2) Tehnicieni si ingineri (2.200); 3) Personal administrativ (2.000); 4) Arhitecti (1.600); 5) Secretare (1.100).

Marea Britanie. 1) Vanzatori in magazine si piete (28.000); 2) Specialisti in finante si vanzari (27.000); 3) Personal informatii clienti (26.500); 4) Vanzatori stradali (26.300); 5) Alte ocupatii elementare (26.100).

Norvegia. 1) Personal de ingrijire (830); 2) Profesori (800); 3) Tehnicieni si ingineri (500); 4) Vanzatori in magazine si piete (470); 5) Juristi (320).

Olanda. 1) Ingineri si tehnicieni (2.500); 2) Muncitori in constructii (2.400); 3) Specialisti in finante si vanzari (2.100); 4) Mecanici si instalatori (2.000); 5) Arhitecti (1.600).

Suedia. 1. Vanzatori stradali (1.000); 2) Personal curatenie (800); 3) Soferi (500); 4) Postasi (200); 5) Operatori masini-unelte (180).

Fast Support SRL

• Telefon de serviciu
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]