Cele mai cautate 5 profesii in fiecare tara din Europa

Joi, 24 Mai 2012 0 comentarii 617 vizualizari

Mai 2012

Electricienii sunt cei mai cautati meseriasi in Germania, angajatorii din Franta vor in special personal hotelier, italienii angajeaza specialisti in finante si vanzari, iar in Olanda sunt la mare cautare inginerii si tehnicienii.

Raportul "European Job Mobility Bulletin" prezinta la fiecare trei luni o lista a celor mai cautate ocupatii din fiecare tara UE, in functie de numarul de joburi vacante.

Potrivit celei mai recente centralizari a datelor EURES, din luna mai, meseriile cele mai cautate de catre angajatori sunt:

Austria. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (8.100); 2) Vanzatori in magazine (2.270); 3) Tehnicieni si ingineri (2.200); 4) Mecanici si instalatori (1.900); 5) Electricieni si electronisti (1.600).

Belgia. 1) Operatori asamblare piese (10.200); 2) Operatorii de masini in fabrica (10.100); 3) Personal administrativ (5.800); 4) Secretare si operatori de calculator (5.800); 5) Functionari administratie (5.700).

Cipru. 1) Muncitori in agricultura (290); 2) Personal calificat in hoteluri si restaurante (200); 3) Personal de curatenie (180).

Cehia. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (1.300); 2) Specialisti in finante si vanzari (1.200); 3) Tehnicieni si ingineri (1.000); 4) Muncitori in fierarie (800); 5) Soferi (770).

Danemarca. ; Asistenti medicali (300); 2) Personal calificat in hoteluri si restaurante (290); 3) Vanzatori (230); 4) Personal curatenie (180); 5) Personal medical (170).

Finlanda. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (1.900); 2) Specialisti in finante si vanzari (1.700); 3) Personal intretinere cladiri (1.070); 4) Vanzatori in magazine (1.030); 5) Asistente medicale (430).

Franta. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (5.200); 2) Specialisti in finante si vanzari (4.000); 3) Manageri productie (3.800); 4) Personal de conducere (2.600); 5) Tehnicieni si ingineri (2.500).

Germania. 1) Electricieni si electronisti (26.000); 2) Arhitecti si ingineri (24.000); 3) Mecanici si instalatori (21.000); 4)  Personal calificat in hoteluri si restaurante (18.000); 5) Muncitori calificati in constructii (18.000).

Irlanda. 1) Personal calificat in hoteluri si restaurante (400); 2) Specialisti in finante si vanzari (300); 3) Personal de ingrijire (250); 4) Personal de curatenie (180); 5) Functionari (70).

Italia. 1) Specialisti in finante si vanzari (3.200); 2) Tehnicieni si ingineri (2.200); 3) Personal administrativ (2.000); 4) Arhitecti (1.600); 5) Secretare (1.100).

Marea Britanie. 1) Vanzatori in magazine si piete (28.000); 2) Specialisti in finante si vanzari (27.000); 3) Personal informatii clienti (26.500); 4) Vanzatori stradali (26.300); 5) Alte ocupatii elementare (26.100).

Norvegia. 1) Personal de ingrijire (830); 2) Profesori (800); 3) Tehnicieni si ingineri (500); 4) Vanzatori in magazine si piete (470); 5) Juristi (320).

Olanda. 1) Ingineri si tehnicieni (2.500); 2) Muncitori in constructii (2.400); 3) Specialisti in finante si vanzari (2.100); 4) Mecanici si instalatori (2.000); 5) Arhitecti (1.600).

Suedia. 1. Vanzatori stradali (1.000); 2) Personal curatenie (800); 3) Soferi (500); 4) Postasi (200); 5) Operatori masini-unelte (180).

NN Asigurari de Viata
Baia Mare
Actualizat la: 12.12.2016
EPIC Business Human Strategy
Actualizat la: 20.01.2017
Societe Generale European ...
Actualizat la: 14.02.2017

Endava
Software ...

Vodafone Romania

Chiula

Bună tuturor! Cine poate să-mi zică care este salariul pentru un PMO? Și cum decurge interviu? ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]