Cele mai comune intrebari la interviul de angajare si cum raspunzi la ele

Vineri, 15 Iunie 2012 0 comentarii 722 vizualizari

15 iunie 2012

Impresia pe care o produci in cadrul interviului de angajare este esentiala pentru obtinerea unui loc de munca. Specialistii Myjob au listat cele mai comune intrebari din cadrul unui interviu, dar si cateva variante de raspuns.

1. Vorbeste despre tine.

Pastreaza raspunsul in limita perspectivei profesionale si a abilitatilor utilizate in munca.

2. Spune-mi care este jobul ideal pentru tine.

Nu mentiona un anumit job. Vorbeste generic, de genul: Vreau un job unde imi iubesc munca si imi plac oamenii cu care lucrez.

3. De ce ai plecat/vrei sa pleci de la ultimul loc de munca?

Nu face niciodata referire la vreo problema legata de management si nu spune lucruri neplacute despre sefii tai, colegi sau organizatie. Vorbeste despre plecare dintr-un motiv pozitiv – o noua oportunitate, o sansa sa faci ceva mai mult.

4. Care sunt punctele tale slabe?

Imbraca slabiciunile intr-un raspuns pozitiv, spre exemplu: Imi ia foarte mult timp sa fiu gata dimineata, de aceea imi pun alarma cu cel putin o ora inainte ca sa fiu punctual la munca.

5. Care sunt punctele tale forte?

Vinde-te. Spune cat de potrivit esti pentru job si cat de valoros esti ca angajat al unei companii.

6. Ce stii despre compania noastra?

Afla cat mai multe informatii despre organizatie inainte de interviu. Noteaza-ti mare parte dintre aceste date pe care sa le ai in fata ochilor. Poti sa vii chiar si cu intrebari legate de strategia companiei in urmatoarele luni.

7. De ce te-am angaja pe tine?

Aceasta este sansa ta sa arati de ce este important sa te aiba in companie si cat de bine te-ai potrivi. Nu face referire la alti competitori spre comparatie, limiteaza-te sa vorbesta despre experienta si abilitatile tale ca fiind cele mai potrivite pentru acel job in acea organizatie.

8. Povesteste-mi despre o propunere pe care ai facut-o si care a dat roade.

Prin acest raspuns trebuie sa arati ca iti pasa de felul in care se va dezvolta compania. Da un exemplu care a fost acceptat si a avut succes, mai ales daca are legatura cu jobul/compania pentru care sustii interviul.

9. Te consideri o persoana de succes?

Trebuie sa raspunzi intotdeauna cu da. Succes nu inseamna intotdeauna sa fie cel mai de sus, pur si simplu mentioneaza cum ti-ai atins obiectivele stabilite.

10. De ce ai stat fara job atat timp?

Vorbeste despre activitatile pe care le-ai facut cat timp ai fost somer, cum ar fi training-uri sau cursuri pe care le-ai urmat sau, dupa caz, „Am nascut si am avut grija de copilul meu, iar aceasta experienta m-a invatat foarte multe despre rabdare si managementul timpului.”

11. Ce spun colegii despre tine?

Rememoreaza lucrurile bune pe care colegii/sefii le spun despre tine. Spre exemplu: Seful meu, domnul X, mi-a spus ca ma apreciaza pentru felul in care reactionez in situatii de stres si pentru ca sunt o persoana foarte organizata.

12. Cat timp te astepti sa lucrezi pentru noi daca te angajam?

Nu da un raspuns specific. Poti spune ceva de genul: „Planuiesc sa stau pentru mult timp.” sau „Atat timp cat atat eu, cat si compania considera ca imi fac bine treaba.”

13. Crezi ca esti supracalificat pentru aceasta pozitie?

In ciuda calificarilor tale, sustine ca esti foarte bine pregatit pentru acel job. Sau ai putea sa spui ceva de genul: „Nu cred ca sunt supracalificat, dar sunt pe deplin calificat.”

14. A trebuit vreodata sa concediezi pe cineva? Cum te-ai simtit in legatura cu acest lucru?

Daca a fost cazul, povesteste situatia astfel incat sa reiasa ca nu a fost ceva voit, ci a trebuit sa fie tu cel care a adus la cunostinta.

15. Ti-ai trimis CV-ul si la alte anunturi de locuri de munca?

Fii onest. Daca te considera un candidat valoros pentru companie, ar putea sa iti ofere un salariu mai bun ca sa nu te piarda pentru alt job. Citeste mai mult...

Sursa: www.myjob.ro

Pepco Retail SRL
Pitesti
Actualizat la: 02.11.2016
TELUS International Europe
Actualizat la: 20.12.2016
Centrul Medical Unirea - ...
part-time / Student/Absolvent
Actualizat la: 17.01.2017
House of Progress
BUCURESTI, Strainatate, Job national
Actualizat la: 29.12.2016
Molson Coors
Actualizat la: 29.11.2016

• Abonament la sala de fitness ...
  • Pachet gradinita copii
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Pachet gradinita copii
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Systems Analyst
Yardi Systems

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]