Cele mai mai frecvente 6 greseli pe care le fac tinerii in CV. Cum sa le eviti?

Marti, 26 Iulie 2016 0 comentarii 557 vizualizari

Primul pas in obtinerea locului de munca visat este realizarea unui CV foarte bun. Absolventii si tinerii intrati recent pe piata muncii fac insa o serie de greseli atunci cand isi scriu CV-urile, ceea ce le ingreuneaza eforturile de a-si gasi un job. Iata care sunt acestea si cum pot fi evitate.

1. Nu evidentiaza experienta pe care o au

Multi absolventi nu au multa experienta in domeniul in care viseaza sa lucreze, poate doar un stagiu de practica sau poate nici pe acela. Acest lucru poate da batai de cap, in contextul in care angajatorii vor candidati cu experienta, iar candidatii au nevoie de experienta pentru a se angaja, scrie Business Insider.

In acest caz, tinerii trebuie sa isi puna in evidenta abilitatile pe care le-au dobandit in experiente precum proiecte pentru scoala, hobby-uri sau voluntariat. Astfel, este bine ca acestia sa mentioneze fiecare experienta avuta anterior, daca pare relevanta pentru jobul la care aplica.

2. Aplica acelasi CV la toate anunturile

Fiecare angajator vrea sa creada ca cei care aplica sunt dornici sa munceasca in compania lor, de aceea personalizarea CV-ului merita toate eforturile.

Iar daca acel job este dorit de angajat, atunci el trebuie sa faca tot posibilul sa fie observat si luat in calcul.

3. Nu folosesc exemple reale pentru a-si evidentia calitatile

Se stie ca este greu sa vorbesti despre tine, insa este important ca aplicantul sa nu ingreuneze munca celui incearca sa afle mai multe despre un posibil angajat.

Asadar, candidatii care aplica la un job este bine sa foloseasca exemple reale si explicatii atunci cand isi enumera trasaturile, aptitudinile sau punctele forte.

De exemplu, atunci cand un candidat spune despre sine ca este un "lider de echipa excelent" este bine sa vorbeasca si despre echipa sa si despre rezultatele de grup.

4. Nu isi detaliaza realizarile

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Talent Stream
Actualizat la: 22.11.2016
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 28.11.2016

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer