CIFRE DE COSMAR. Cati tineri si-au luat carnetul de somer dupa BAC

Vineri, 3 August 2012 0 comentarii 559 vizualizari

3 august 2012

Tinerii care nu au luat BAC-ul in acest an se puteau inscrie la birourile de somaj pana la 30 iulie, pentru a avea dreptul sa primeasca ajutorul de somaj. Cei care se inscriu dupa aceasta data nu mai pot incasa indemnizatia de 250 lei lunar.

Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM) a transmis REALITATEA.NET datele referitoare la tinerii absolventi de liceu si facultate care au schimbat carnetul de note cu carnetul de somer.

Astfel, in perioada 1 iunie – 31 iulie 2012, s-au inregistrat in evidentele agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca 1.595 de absolventi (in luna iunie) si 32.605 absolventi (in luna iulie 2012).

Numarul total al absolventilor intrati in somaj a fost, deci, de 34.200 tineri, cu circa 40% mai mare decat anul trecut!

In perioada similara a anului trecut, situatia absolventilor inregistrati la ANOFM a fost de 640 de persoane in luna iunie, respectiv 21.021 in luna iulie 2011.

Cei mai multi absolventi s-au grabit sa isi ia carnetul de somer, in iulie 2012, in judetele: Olt - 1.468, Valcea - 1.459, Dambovita - 1.360, Bucuresti - 1.313, Prahova - 1.253, iar cei mai putini in Ilfov - 156, Timis - 159, Braila - 259, Satu Mare - 334 si Tulcea- 342.

Absolventii deveniti someri in ultimele doua luni provin din urmatoarele institutii de invatamant:

- licee de specialitate: 23.288 someri

- licee teoretice - 6.005 someri

- scoala profesionala - 447 someri

- scoala postliceala - 176 someri

- facultate fara licenta - 131 someri

- invatamant superior - 3.519 someri

Bataie pe ajutorul de somaj (iulie 2012)

1. Olt - 1.468 absolventi

2. Valcea - 1.459 absolventi

3. Dambovita - 1.360 absolventi

4. Bucuresti - 1.313 absolventi

5. Prahova - 1.253 absolventi

Bugetul asigurarilor pentru somaj are alocata suma de 80,9 milioane lei in 2012 pentru absolventi si persoanele care au satisfacut stagiul militar, adica 6,2% din totalul sumei dedicate masurilor pasive.

"Precizam ca in anul 2011 suma cheltuita cu aceasta destinatie a fost de 74,3 milioane lei, nefiind necesara suplimentarea prevederilor bugetare initiale", arata oficialii ANOFM. Aproximativ 100.000 de liceeni nu au reusit sa treaca examenul de BAC in acest an, iar 93.000 s-au inscris deja pentru sesiunea din toamna.

OTP Advisors SRL

Customer Care ...
Carrefour Romania
  • Prima de vacanta
Lucrator ...
  • Asigurare de pensie ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Passing Through LTD