Cinci lucruri pe care ar trebui sa le faci daca nu ai job

Vineri, 14 Februarie 2014 3 comentarii 1661 vizualizari

Sa aplici pentru job-uri pentru care nu esti calificat (lucru pe care il fac aproape jumatate din oamenii care isi cauta job), este contraproductiv. Competitia e prea acerba si, oricum, chiar si candidatii calificati nu sunt sunati. Asa ca in loc sa aplici la intamplare, mai bine foloseste-ti timpul productiv.

Jurnalistii de la careerealism.com va ofera cinci sfaturi pe care vi le redam in continuare.

Voluntariatul

Voluntariatul iti poate creste sansele sa te angajezi daca il abordezi in acest sens. Esti profesor si nu ai job? Atunci incearca sa te oferi voluntar in programele scolare. Esti web designer? Gaseste o organizatie non-profit care are nevoie de un site nou si ofera-ti serviciile pro bono. Prin voluntariat ai ocazia sa-ti antrenezi abilitatile si sa-ti maresti portofoliul.

Pastreaza-ti abilitatile

Daca job-ul pe care il cauti solicita o anumita abilitate, atunci petrece-ti zilnic timp exersand acea abilitate. Profita de resursele pe care le gasesti online, e-books, tutoriale, clipuri video etc. Daca gasesti si cursuri gratuite sau pe bani putini, nu strica sa incerci. Cu cat esti mai bine pregatit, cu atat iti va fi mai usor cand vei gasi job-ul dorit.

Networking

Networking-ul are doua parti: una e legata de contactele vechi cu care trebuie sa reintri in legatura, cealalta este legata de contactele noi pe care ti le poti face. E bine sa-ti selectezi contactele in functie de ce te intereseaza. Du-te le evenimente, cunoaste oameni si tine legatura cu fostii colegi si cunostintele care conteaza.

Freelance

Cei mai multi cautatori de job-uri se gandesc exclusiv la posturi full time, cu mers la birou si asa mai departe. Numai ca acum mai sunt si solutii de a lucra freelance. Ramai in forma, castigi experienta si bani. Ba chiar sunt multi oameni care doar din asta traiesc si sunt foarte multumiti.

Fii activ in mediul online

Un blog te poate ajuta, la fel si retelele sociale. Urmareste in mediul online companiile care te intereseaza. Pe Facebook, Twitter, LinkedIn. Urmareste-i si pe managerii acelor companii, vezi despre ce vorbesc, fa putin research. Nu strica sa iei legatura cu ei si poate chiar sa-i impresionezi cu ce stii sa faci.

Comentarii
mimi Sambata, 15 Februarie 2014
o sa ma apuc sa-mi fac o hidrocentrala si sa scot hidroelectrica din faliment, astea merg la meserii care se pot aplica mai multor domenii nu la orice, cu ingineria de un anumit domeniu nu prea ai ce face, gen sa te reorientezi in alte domenii, ca sa te caute aia pe feisbuc si sa vada ca ai facultate si sa te intrebe la intreviu de ce ai facultate lol
Io Luni, 24 Februarie 2014
Societatea a intrat intr-o spirala descendenta urata, in care se adanceste pe zi ce trece:
Procuctie prea mare-> nu mai au nevoie de oameni sa munceasca-> oamenii nu vor mai avea bani -> produsele se vor ieftinii -> salarii vaor fi mai mici -> si cercul s-a inchis

Aud de oamanei care platesc firmelor de recrutare sa se angaje. Ajung sa platesc eu ca sa ma angajaz ?! Hai ca am ajuns si aici !
ioana Luni, 24 Februarie 2014
aia inseamna blocaj financiar cauzat de supra productie, pentru ca nu se mai pune accent pe inventare/proiectare de produse noi, iar cine crede ca o economie se poate baza pe servicii (care nu sunt industrie asa cum unii le numesc) e prea limitat ca sa-i explici.

o tara fara industie e colonie sau sacosa de sclavi, dar cat rod oase nu-i intereseaza pe majoritatea.

Hipo.ro
Actualizat la: 03.02.2017

Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de crestere a ...
  • Al 13-lea salariu
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Inginer ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Bombardier Transportation

elz

R23, cred ca tu, mai sus, ai ca scop prezentarea unui ideal, nu a unei realitati. Ca fapt divers, ...

Mellon Romania

Marta22

Stie cineva cat mai e acum salariul pt consilier pe proiect bancar? Am interviu sapt viit si vreau ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Engineer
Ixia Romania
QA Tester
Gameloft Romania
Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]