Cinci lucruri pe care ar trebui sa le faci daca nu ai job

Vineri, 14 Februarie 2014 3 comentarii 1685 vizualizari

Sa aplici pentru job-uri pentru care nu esti calificat (lucru pe care il fac aproape jumatate din oamenii care isi cauta job), este contraproductiv. Competitia e prea acerba si, oricum, chiar si candidatii calificati nu sunt sunati. Asa ca in loc sa aplici la intamplare, mai bine foloseste-ti timpul productiv.

Jurnalistii de la careerealism.com va ofera cinci sfaturi pe care vi le redam in continuare.

Voluntariatul

Voluntariatul iti poate creste sansele sa te angajezi daca il abordezi in acest sens. Esti profesor si nu ai job? Atunci incearca sa te oferi voluntar in programele scolare. Esti web designer? Gaseste o organizatie non-profit care are nevoie de un site nou si ofera-ti serviciile pro bono. Prin voluntariat ai ocazia sa-ti antrenezi abilitatile si sa-ti maresti portofoliul.

Pastreaza-ti abilitatile

Daca job-ul pe care il cauti solicita o anumita abilitate, atunci petrece-ti zilnic timp exersand acea abilitate. Profita de resursele pe care le gasesti online, e-books, tutoriale, clipuri video etc. Daca gasesti si cursuri gratuite sau pe bani putini, nu strica sa incerci. Cu cat esti mai bine pregatit, cu atat iti va fi mai usor cand vei gasi job-ul dorit.

Networking

Networking-ul are doua parti: una e legata de contactele vechi cu care trebuie sa reintri in legatura, cealalta este legata de contactele noi pe care ti le poti face. E bine sa-ti selectezi contactele in functie de ce te intereseaza. Du-te le evenimente, cunoaste oameni si tine legatura cu fostii colegi si cunostintele care conteaza.

Freelance

Cei mai multi cautatori de job-uri se gandesc exclusiv la posturi full time, cu mers la birou si asa mai departe. Numai ca acum mai sunt si solutii de a lucra freelance. Ramai in forma, castigi experienta si bani. Ba chiar sunt multi oameni care doar din asta traiesc si sunt foarte multumiti.

Fii activ in mediul online

Un blog te poate ajuta, la fel si retelele sociale. Urmareste in mediul online companiile care te intereseaza. Pe Facebook, Twitter, LinkedIn. Urmareste-i si pe managerii acelor companii, vezi despre ce vorbesc, fa putin research. Nu strica sa iei legatura cu ei si poate chiar sa-i impresionezi cu ce stii sa faci.

Comentarii
mimi Sambata, 15 Februarie 2014
o sa ma apuc sa-mi fac o hidrocentrala si sa scot hidroelectrica din faliment, astea merg la meserii care se pot aplica mai multor domenii nu la orice, cu ingineria de un anumit domeniu nu prea ai ce face, gen sa te reorientezi in alte domenii, ca sa te caute aia pe feisbuc si sa vada ca ai facultate si sa te intrebe la intreviu de ce ai facultate lol
Io Luni, 24 Februarie 2014
Societatea a intrat intr-o spirala descendenta urata, in care se adanceste pe zi ce trece:
Procuctie prea mare-> nu mai au nevoie de oameni sa munceasca-> oamenii nu vor mai avea bani -> produsele se vor ieftinii -> salarii vaor fi mai mici -> si cercul s-a inchis

Aud de oamanei care platesc firmelor de recrutare sa se angaje. Ajung sa platesc eu ca sa ma angajaz ?! Hai ca am ajuns si aici !
ioana Luni, 24 Februarie 2014
aia inseamna blocaj financiar cauzat de supra productie, pentru ca nu se mai pune accent pe inventare/proiectare de produse noi, iar cine crede ca o economie se poate baza pe servicii (care nu sunt industrie asa cum unii le numesc) e prea limitat ca sa-i explici.

o tara fara industie e colonie sau sacosa de sclavi, dar cat rod oase nu-i intereseaza pe majoritatea.

BCR - Banca Comerciala Romana ...
Actualizat la: 14.03.2017
Actualizat la: 24.02.2017
Piraeus Bank Romania
Actualizat la: 14.03.2017

CustomSoft
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
SW Developer
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...

Raiffeisen Bank

CosmiChi

Poate cineva sa imi spuna in mare despre ce este vorba in postul de "Consultant Bancar" ...

Competence Call Center - CCC

CrissCristi

Salutare,Eu am avut o experienta negativa cu CCC. Am fost la zeci de interviuri dar asa ceva nu mi ...

Top Line Europa

maria20

Am gasit intamplator acest forum si as vrea sa precizez cateva aspecte ; situatia din firma este ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

Customer Support Analyst
TELUS International Europe
Senior Software Developer
CustomSoft
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe

Oportunități de carieră în Vânzări. Coca-Cola HBC România, JTI România, L’Oréal România și Unilever au planuri de recrutare>>

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Vineri și sâmbătă, la Sala Palatului, are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Târgul de joburi reunește în cadrul ediției din această primăvară 100 de companii, iar printre angajatori va fi prezent și Serviciul Român de Informații (SRI)[...]
Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]