CODUL MUNCII. Ce poti face daca angajatorul vrea sa te trimita la Cuca Macaii

Vineri, 27 Aprilie 2012 0 comentarii 816 vizualizari

Aprilie 2012

Angajatorii au dreptul sa dispuna, in anumite conditii, detasarea sau delegarea unui salariat, iar acesta nu este ajutat prea mult de Codul Muncii in cazul in care vrea sa se opuna.

Potrivit Codului Muncii, delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor sarcini de serviciu in afara locului sau de munca.

Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.

Modificarile aduse legislatiei in 2011 au eliminat limita de prelungire a delegarii, care in forma anterioara a Codului Muncii era ferm stabilita la doar 60 de zile.

Legislatorii au introdus insa o mentiune binevenita, si anume: „Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia”.

„Solutia la care a recurs legiuitorul din anul 2011 in materia duratei delegarii ilustreaza tendinta diminuarii garantiilor juridice in favoarea salariatilor, al caror drept la stabilitate in munca este lasat exclusiv pe seama negocierii individuale intre partile contractului de munca”, se arata intr-un studiu publicat in acest an de prof. Alexandru Athanasiu si Oana Cazan.

Cu alte cuvinte, salariatul este liber sa negocieze prelungirea delegarii, insa conditiile din piata muncii lasa toata puterea de negociere in mana companiei angajatoare, iar "cui nu-i convine este liber sa plece".

Ce spune legea despre detasarea la un alt angajator

La fel ca in cazul echipelor de fotbal, care isi pot imprumuta jucatorii unor alte grupari sportive, si angajatii pot fi detasati temporar la un alt angajator.

Conform Codului Muncii, detasarea este actul prin care se dispune schimbarea temporara a locului de munca, din dispozitia angajatorului, la un alt angajator, in scopul executarii unor lucrari in interesul acestuia.

In mod exceptional, prin detasare se poate modifica si felul muncii, dar numai cu consimtamantul scris al salariatului.

Detasarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an, dar, in mod exceptional, aceasta poate fi prelungita pentru motive obiective ce impun prezenta salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor parti, din 6 in 6 luni.

„Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai in mod exceptional si pentru motive personale temeinice", se spune in lege, exprimare considerata extrem de neclara de avocatii in dreptul muncii si care lasa loc de interpretari.

Practic, angajatul este si in cazul detasarii la mana angajatorului. Pe durata detasarii, salariatul beneficiaza de drepturile care ii sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detasarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detasat.

Legea mai lasa o portita de interpretare favorabila angajatorilor care vor sa-ti schimbe locul de munca. Potrivit Codului Muncii din 2011, angajatorul poate modifica temporar locul si felul muncii, fara consimtamantul salariatului, si in cazul unor situatii de forta majora, cu titlu de sanctiune disciplinara sau ca masura de protectie a salariatului.

Hewlett Packard Enterprise
Actualizat la: 08.03.2017
Serviciul Roman de Informatii ...
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 09.02.2017
Profi Rom Food SRL
Actualizat la: 03.03.2017

CustomSoft
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Al 13-lea salariu
SW Developer
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...

Raiffeisen Bank

CosmiChi

Poate cineva sa imi spuna in mare despre ce este vorba in postul de "Consultant Bancar" ...

Competence Call Center - CCC

CrissCristi

Salutare,Eu am avut o experienta negativa cu CCC. Am fost la zeci de interviuri dar asa ceva nu mi ...

Top Line Europa

maria20

Am gasit intamplator acest forum si as vrea sa precizez cateva aspecte ; situatia din firma este ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

Customer Support Analyst
TELUS International Europe
Senior Software Developer
CustomSoft
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe

Oportunități de carieră în Vânzări. Coca-Cola HBC România, JTI România, L’Oréal România și Unilever au planuri de recrutare>>

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Vineri și sâmbătă, la Sala Palatului, are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Târgul de joburi reunește în cadrul ediției din această primăvară 100 de companii, iar printre angajatori va fi prezent și Serviciul Român de Informații (SRI)[...]
Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]