CODUL MUNCII: In ce conditii NU esti liber sa demisionezi

Luni, 7 Mai 2012 0 comentarii 600 vizualizari

Mai 2012

Codul Muncii prevede o singura situatie in care se limiteaza dreptul angajatului de a demisiona.

Este vorba de situatia in care angajatorul a platit un stagiu de pregatire profesionala pentru angajat, iar acesta a consimtit, prin semnarea unui act aditional la contractul individual de munca, sa NU paraseasca firma pentru un anumit numar de ani.

Potrivit Codului Muncii, salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala platit de angajator nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada de timp stabilita de comun acord.

"Durata obligatiei salariatului de a presta munca in favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, precum si orice alte aspecte in legatura cu obligatiile salariatului ulterioare formarii profesionale, se stabilesc prin act aditional la contractul individual de munca", prevede legislatia muncii.

Daca salariatul decide, totusi, sa isi dea demisia inainte de expirarea perioadei stabilite, el va fi obligat sa suporte toate cheltuielile ocazionate de pregatirea sa profesionala, "proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional".

In vechea forma a Codului Muncii se preciza ca respectivul curs platit de angajator trebuia sa fie mai lung de 60 de zile, iar angajatul nu putea sa-si dea demisia mai repede de 3 ani.

Modificarea Codului Muncii din 2011 a eliminat aceste aspecte, astfel incat angajatorul poate consimti la stabilirea unei perioade mai mici de 3 ani, ceea ce este in folosul salariatului.

"Dintr-un anumit punct de vedere, putem aprecia ca excesiva limitarea demisiei, cu precadere pentru acele categorii de cursuri sau stagii de formare profesionala cu durate mici, de pilda sub 60 de zile", se arata intr-un studiu realizat de Blocul National Sindical.

Demisia este definita in Codul Muncii ca fiind actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.

Step Up
Actualizat la: 02.11.2016
NN Asigurari de Viata
Campulung Moldovenesc
Actualizat la: 12.12.2016

• Abonament la sala de fitness ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Concediu de maternitate & ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Consilier clienti
Tezaur Investment Group

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]