Contractul colectiv de munca: instrumentul prin care se apara interesele angajatilor

Luni, 21 Martie 2016 0 comentarii 876 vizualizari

Ce este contractul colectiv de munca?

Potrivit Codului muncii, contractul colectiv de munca este conventia scrisa, incheiata intre cele doua parti implicate: angajatorul sau organizatia patronala si salariatii, reprezentati prin sindicate.

Conform Legii dialogului social, reprezentatii salariatilor sunt alesi in cadrul adunarii generale a salariatilor, cu votul a cel putin jumatate din numarul total al salariatilor si sunt acei angajati alesi de colegii lor sa-i reprezinte in relatiile cu angajatorul si sa exercite unele din atributiile prevazute pentru sindicate.

Aceeasi lege, a dialogului social, precizeaza ca in situatia in care in unitate nu exista un contract colectiv de munca, partile pot conveni negocierea acestuia in orice moment.

In ceea ce priveste semnarea contractului colectiv, este util de stiut ca acesta trebuie sa fie semnat pe fiecare pagina de catre partenerii sociali, sa aiba stampila unitatii si a organizatiei sindicale.

De asemenea, la finalul contractului trebuie sa existe semnaturile comisiei de negociere din partea patronatului si a sindicatului.

Care este scopul contractului colectiv?

Scopul incheierii contractului colectiv este apararea intereselor partilor implicate si prevenirea sau limitarea conflictelor colective de munca.

Contractul colectiv este similar cu o lege, intrucat are caracter permanent si este publicat in Monitorul Oficial.

Articolul 229, alineatul (2) din Codul muncii prevede faptul ca negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, exceptandu-se cazurile in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

De asemenea, legiuitorul mentioneaza ca la negocierea clauzelor si la incheierea contractelor colective de munca partile sunt egale si libere.

Clauze cuprinse in contractul colectiv de munca:

- Parti contractante
- Dispozitii generale
- Incheierea, executarea, modificarea, suspendarea si incetarea contractului individual de munca
- Conditii de munca si protectia muncii
- Salarizare si alte drepturi salariale
- Timpul de munca si timpul de odihna
- Formarea profesionala
- Dispozitii finale

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Sursa: HRP

Actualizat la: 30.01.2017
Manpower Romania
Actualizat la: 27.03.2017

CustomSoft
  • Munca de la distanta sau de ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Al 13-lea salariu
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...

Top Line Europa

maria20

Am gasit intamplator acest forum si as vrea sa precizez cateva aspecte ; situatia din firma este ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

Senior Software Developer
CustomSoft
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]