Cresteri de salarii la TAROM. Castigul mediu lunar pe salariat va ajunge la 5.000 de lei

Miercuri, 11 Aprilie 2012 0 comentarii 583 vizualizari

Aprilie 2012

Castigul mediu lunar al unui salariat TAROM va creste in acest an cu 5%, la aproximativ 5.000 lei, in timp ce numarul angajatilor va fi mai mic cu 139, la 2.196, de la 2.335 in 2011, potrivit NewsIn.

Castigul mediu lunar pe salariat va fi in 2012 de 4.967 lei, potrivit bugetului TAROM publicat in Monitorul Oficial. Castigul mediu lunar al unui salariat influentat de bonificatii si bonusuri in lei sau natura va ajunge la 5.109 lei.

In 2011, castigul mediu pe salariat a fost de peste 4.700 lei, iar numarul salariatilor prognozat a fost de 2.335, astfel ca in 2012 se estimeaza o reducere a numarului personalului cu 6%.

Transportatorul aerian si-a bugetat pentru  2012 venituri de 1,2 miliarde lei, la cheltuieli totale de 1,43 miliarde lei. Cheltuielile cu investitiile vor fi de 72,4 milioane lei.

Pierderea estimata pentru 2012 este de peste 187 milioane lei.

Compania aeriana TAROM va fi privatizata in luna iunie, termenul pentru publicarea prospectului pentru vanzarea a cel putin 20% fiind luna mai, se precizeaza intr-un document al FMI. La scurt timp de la vanzarea pachetului de actiuni, vor fi numiti membrii consiliului de administratie si managerul privat.

In decembrie 2011, Ministerul Transporturilor si Infrastructurii (MTI) a semnat cu asocierea S.S.I.F. Carpatica Invest si S.S.I.F. Swiss Capital contractul pentru intermedierea ofertei publice secundare de vanzare a 20% din pachetul de actiuni prin Bursa de Valori Bucuresti al companiei aeriene TAROM.

Documentul publicat pe site-ul FMI arata ca transportatorul trebuie sa aiba in vedere si un program de restructurare care sa cuprinda masuri privind rutele si structura flotei, dar si reduceri de costuri prin renegocierea contractelor, reduceri voluntare de personal, etc.

Pe de alta parte, se are in vedere sporirea veniturilor prin strategii alternative de vanzari si optimizarea politicilor de preturi, prin dezvoltarea de strategii pentru liniile noi spre Europa de Est in colaborare cu partenerii SkyTeam si vanzarea de produse de marca TAROM.

Documentul face referire si la renegocierea contractului cu Globeground pentru a reduce costurile de handling.

Metro Cash and Carry Romania
Actualizat la: 10.11.2016

Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Asigurare de viata
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>