Criza acuta pe piata muncii: Somajul din zona euro a urcat la un nou maxim istoric

Duminica, 8 Aprilie 2012 0 comentarii 530 vizualizari

Aprilie 2012

Rata somajului din zona euro a crescut in februarie la 10,8%, un nou record istoric, iar la nivelul UE a avansat la 10,2%, numarul persoanelor fara loc de munca din cele 27 de state urcand cu 1,87 milioane de la inceputul anului trecut, la 24,55 milioane, potrivit datelor Eurostat, citate de Mediafax.

Rata somajului din UE a avansat in luna februarie la 10,2%, de la 10,1% in ianuarie si 9,5% in perioada corespunzatoare a anului trecut.

In zona euro, somajul a crescut in februarie la 10,8%, un nou record, de la 10,7% in ianuarie, respectiv 10% in perioada similara a anului trecut, potrivit datelor prezentate luni de Eurostat.

Numarul somerilor din zona euro a urcat cu 1,47 milioane in ultimele 12 luni, la 17,13 milioane.

In randul statelor membre, cele mai ridicate rate ale somajului au fost inregistrate in Spania (23,6%) si Grecia (21%), iar cele mai scazute in Austria (4,2%), Olanda (4,9%), Luxemburg (5,2%) si Germania (5,7%).

Fata de februarie 2011, somajul a scazut in opt state, a crescut in 18 si a stagnat in Romania, noteaza Eurostat.

Numarul tinerilor someri din UE a crescut cu 262.000 din februarie 2011, la 5,46 milioane, reprezentand o rata a somajului in randul tinerilor de 22,4% la nivelul UE. In Spania si Grecia, somajul in randul tinerilor depaseste 50%

Accenture Romania
I.Future
Actualizat la: 24.11.2016
Nexus Electronics SRL
Actualizat la: 10.10.2016

• Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer
  • Tichete cadou
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer