Cui cerem referințe despre activitatea noastră profesională

Vineri, 14 August 2015 0 comentarii 453 vizualizari

Atunci când ne pregătim pentru un interviu este firesc să ne punem problema și ce vom răspunde la întrebarea despre persoanele care pot oferi referințe privind experiența noastră anterioară. Este tentant (și simplu) să avem pregătită o listă cu cei 3 foști colegi cu care ne-am înțeles cel mai bine la locurile de muncă anterioare și să o oferim celor care ne pun întrebarea despre referințe. Este tentant dar nu neapărat cea mai bună soluție.

Articolul de pe Careealism pe care vi-l recomandăm azi atrage atenția asupra câtorva aspecte cheie când vine vorba de alegerea profesioniștilor care să ofere referințe despre noi, lucruri la care nu ne gândim în mod normal, implicații pe care nu le-am luat în calcul atunci când am trecut mereu aceleași 3 nume la persoanele care pot fi contactate pentru a oferi informații despre noi.

Ceea ce ne-a atras atenția în primul rând au fost acele “așa nu”, ceea ce trebuie evităm să facem (oricât de mult ar complica procesul). Așadar, nu:

– oferiți aceeași listă de referințe indiferent de jobul pentru care ați aplicat;

– includeți numele persoanelor care dau referințe și datele de contact în CV-ul pe care îl trimiteți;

– porniți de la premisa că cei care sunt dispuși să ofere referințe despre voi vor ști exact ce să spună.

Dacă ați bifat aceste trei aspecte, atunci când vă gândiți la cei care pot da referințe despre voi, aveți în vedere:

1. Tipul jobului pe care îl vizați și compania.

2. Persoana care poate vorbi cel mai bine despre competențele pe care le aveți pentru postul vacant.

3. O discuție telefonică cu aceste persoane pentru a vă asigura că înțeleg de ce aveți nevoie de referințele respective și ce anume este important din experiența voastră comună în jobul pentru care sunteți evaluat.

4. Să oferiți persoanelor care urmează să vorbească despre voi o copie a CV-ului pe care l-ați trimis evaluatorilor cu care urmează să discute, precum și una a descrierii postului pentru care aplicați.

Molson Coors

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Asigurare de pensie ...
Axway Romania
  • Tichete cadou