Cui cerem referințe despre activitatea noastră profesională

Vineri, 14 August 2015 0 comentarii 471 vizualizari

Atunci când ne pregătim pentru un interviu este firesc să ne punem problema și ce vom răspunde la întrebarea despre persoanele care pot oferi referințe privind experiența noastră anterioară. Este tentant (și simplu) să avem pregătită o listă cu cei 3 foști colegi cu care ne-am înțeles cel mai bine la locurile de muncă anterioare și să o oferim celor care ne pun întrebarea despre referințe. Este tentant dar nu neapărat cea mai bună soluție.

Articolul de pe Careealism pe care vi-l recomandăm azi atrage atenția asupra câtorva aspecte cheie când vine vorba de alegerea profesioniștilor care să ofere referințe despre noi, lucruri la care nu ne gândim în mod normal, implicații pe care nu le-am luat în calcul atunci când am trecut mereu aceleași 3 nume la persoanele care pot fi contactate pentru a oferi informații despre noi.

Ceea ce ne-a atras atenția în primul rând au fost acele “așa nu”, ceea ce trebuie evităm să facem (oricât de mult ar complica procesul). Așadar, nu:

– oferiți aceeași listă de referințe indiferent de jobul pentru care ați aplicat;

– includeți numele persoanelor care dau referințe și datele de contact în CV-ul pe care îl trimiteți;

– porniți de la premisa că cei care sunt dispuși să ofere referințe despre voi vor ști exact ce să spună.

Dacă ați bifat aceste trei aspecte, atunci când vă gândiți la cei care pot da referințe despre voi, aveți în vedere:

1. Tipul jobului pe care îl vizați și compania.

2. Persoana care poate vorbi cel mai bine despre competențele pe care le aveți pentru postul vacant.

3. O discuție telefonică cu aceste persoane pentru a vă asigura că înțeleg de ce aveți nevoie de referințele respective și ce anume este important din experiența voastră comună în jobul pentru care sunteți evaluat.

4. Să oferiți persoanelor care urmează să vorbească despre voi o copie a CV-ului pe care l-ați trimis evaluatorilor cu care urmează să discute, precum și una a descrierii postului pentru care aplicați.

Human Direct

WNS Global Services
Customer Care ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]