Cum a fost anul 2013? Analiza undelucram.ro

Miercuri, 8 Ianuarie 2014 5 comentarii 3105 vizualizari

8 IANUARIE 2014

In primul rand dorim sa multumim tuturor celor care ne-au vizitat si au scris pe acest forum in 2013, de asemenea tuturor celor care ne-au sustinut si incurajat de fiecare data cand a fost nevoie.

2013 a reprezentat o crestere a numarului de vizitatori ai forumului, astfel ca la finele anului 2013, undelucram.ro se situa pe locul 2 in categoria Resurse umane, top realizat de trafic.ro. Mai mult decat atat, undelucram.ro isi largeste baza de date la peste 2000 de companii despre care vizitatorii se pot documenta si comenta.

Astfel, forumul incepe sa aiba un impact mai mare atat asupra celor interesati de companiile din Romania, cat si asupra companiilor respective, acestea din urma incepand sa reactioneze din ce in ce mai des.

Cei care comenteaza isi concentreaza in continuare interesul spre pachetul salarial oferit de catre companii, relatia angajat-angajator si sansele si oportunatitile de cariera pe care angajatorii le pot oferi.

In continuare stilul de "management romanesc" este caracterizat (evident in mod subiectiv de catre cei care comenteaza) de lipsa de comunicare intre sefi si subalterni, obligativitatea realizarii unor task-uri nespecificate in fisa postului, obligativitatea lucrulului peste program (neplatit) si nerecunoasterea meritelor angajatilor. Acest aspect este semnalat atat la firmele mici si medii, cat si la unele dintre multinationalele care activeaza in Romania.

Caracterizarea mediului de lucru si a tipului de management din interiorul companiilior devine un punct foarte sensibil pentru reprezentantii unor companii, astfel ca acestia decid sa recurga la amenintari (fie invocand neconcordante intre ceea ce se comenteaza si realitate, fie invocand presupuse atacuri la persoana sau comentarii calomnioase, fie pur si simplu neaceptand faptul ca nu toti impartasesc ideile si valorile lor).

Astfel, personalul undelucram.ro incepe sa primeasca citatii si notificari de la diferite firme, avocati si mediatori in speranta lor de a sterge anumite comentarii sau a bloca accesul la paginile dedicate companiilor respective. Printe aceste firme putem enumera: Farmaciile Dona - Siepcofar, Unix Auto Romania, Alcor.com.ro, Webhelp, Total Options Invest, East Vision Systems si altele (o lista completa va fi publicata in perioada imediat urmatoare).

Pe de alta parte salutam modul de cooperare si intelegere a situatiei si a dreptului la libera exprimare pe care unele companii ni le-au aratat. Enumeram aici: Pentalog, Carpatguard, Ubisoft si altele.

Supusi unor presiuni constante, undelucram.ro si-a modificat componenta in a doua parte a anului 2013, astfel ca pe langa un nou administrator, alti reprezentanti (moderatori si avocati colaboratori) s-au alaturat acestui proiect reusind astfel sa facem fata schimbarilor de directii si noilor provocari.

Mergand mai departe cu analiza anului 2013 putem spune ca este evident ca subiectul relatia angajat-angajator este discutat mai mult de persoane din interiorul companiilor, persoane care au avut intr-adevar o experienta in cadrul acestora. In schimb, subiectul legat de salarii este abordat in special de persoane care sunt deja in procesul de recrutare (salariul fiind unul din motivele pentru care o oferta este acceptata sau refuzata). Desi un subiect oarecum confidential, deseori sunt enumerate intervale de salarizare in functie de pozitie, companie, domeniu de activitate.

Echipa undelucram.ro va incerca sa reinoiasca informatiile referitoare la salarii prezentate in sectiunea dedicata (click AICI pentru detalii) si vom incerca sa evidentiam drectiile salariile si pentru anul 2014.

La sfarsit de 2013, topul celor mai comentate firme arata astfel:

6. Plasare Teritoriala de Munca

7. Andami Comp

8. Mega Image

9. Oracle Romania

10. Hewlett Packard (GeBOC)

Ne propunem ca in noul an sa continuam marirea bazei de date cu companii, ne propunem sa aducem in atentie articole si stiri interesante in ceea ce priveste piata de munca din Romania, ne propunem sa incheiem colaborari cu diferite canale de informare online si ne propunem sa continuam sa fim obiectivi si impartiali.

Va multumim inca o data pentru sprijin si contam pe voi si in 2014.

Echipa undelucram.ro

Site: www.undelucram.ro
Facebookhttps://www.facebook.com/undelucram.ro
Twitterhttps://twitter.com/undelucramro

Comentarii
TheOne Miercuri, 8 Ianuarie 2014
Bravo undelucram ! Sper ca in 2014, acest forum sa aiba un impact si mai mare pe piata muncii !

Asteptam noul ghid de salarii pentru 2014 !
XSpirit Joi, 9 Ianuarie 2014
si eu astept trendul de salarii pe 2014. si daca se poate pt studenti ani terminali sau proaspat absolventi pt domenii ca IT, tehnic. multumesc si tineti tot asa.
M-ati ajutat mult! Marti, 28 Ianuarie 2014
Sa ramaneti drepti in fata tuturor presiunilor celor care vor sa acunda gunoiul sub pres!
Alina Joi, 30 Ianuarie 2014
Bravo sper sa ramaneti drepti in fata tuturor amenintarilor.Si eu am fost obligata intr-un fel ce plec de unde am lucrat doar pentru ca am scris pe site-ul vostru.Dar nu imi pare rau unde sunt acum mie mi-e foarte bine.
Monica J. - Avocat Vineri, 28 Februarie 2014
Proiectul este foarte interesant si util. Va sustinem.

Toluna Romania

Endava
Software ...

Autonet Import SRL

CrissCristi

Salutare,Am fost la interviu pentru postul de reprezentant vanzari piese camioane Bucuresti. ...

Lemet SRL

AlicePopesci

Buna seara! Stie cineva ceva despre ce inseamna a fi sef se magazin? Ce atributii, ...

Vodafone Romania

Chiula

Bună tuturor! Cine poate să-mi zică care este salariul pentru un PMO? Și cum decurge interviu? ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]