Cum arata piata muncii dupa primele 6 luni din 2012

Joi, 26 Iulie 2012 0 comentarii 587 vizualizari

26 iulie 2012

Numarul joburilor scose la concurs a scazut in marea majoritate a oraselor din Romania in primele 6 luni din 2012, in timp ce ofertele din strainatate au avansat semnificativ, potrivit unui raport publicat de Bestjobs.ro.

In 2012, numarul anunturilor de recrutare a inregistrat o evolutie pozitiva doar in orasul Timisoara, cu +7%.

Cea mai mare rata de scadere anuala s-a inregistrat in Ploiesti, numarul anunturilor contractandu-se cu aproape 30%. Si in Bucuresti situatia este asemanatoare, in contexul in care numarul anunturilor a scazut cu 9%.

In marile orase din tara scaderile s-au situat intre 5% (Targu Mures) si 22% (Oradea). In Iasi, piata muncii s-a contractat cu 11%, in timp ce brasovenii au avut disponibile cu 18% mai putine locuri de munca decat in 2011.

Potrivit raportului Bestjobs, o perspectiva pozitiva asupra pietei muncii este reprezentata de anunturile pentru strainatate. Astfel, numarul locurilor de munca in afara granitelor a urcat cu aproape 32%; cei multi romani s-au orientat pentru un post in Germania, Franta, Marea Britanie sau Grecia.

In primele 6 luni din 2012, numarul posturilor de tip project based a crescut cu 97%, iar cel al joburilor full time a urcat cu 14%.

Domeniile in care s-au inregistrat cresteri de joburi in intervalul ianuarie - iunie 2012 sunt: finante (crestere de 207% fata de perioada similara din 2011), IT-telecom (190%), sanatate (82%), inginerie (79%) si vanzari (32%).

Ofertele de angajare pentru manageri au scazut cu 30% in primele 6 luni, dar au crescut cele pentru pozitii de specialisti, cu 27%.

Teamland
Actualizat la: 04.01.2017
Fast Support SRL
Actualizat la: 04.01.2017
Connections Consult SRL
Actualizat la: 13.02.2017
Veo Worldwide Services (VEO ...
BUCURESTI, Constanta

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]
Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]