Cum arata seful perfect? 10 reguli greu de respectat

Vineri, 8 August 2014 0 comentarii 1055 vizualizari

Sunt cateva abilitati si competente pe care vrem sa le regasim in mod obligatoriu in seful perfect. Nu sunt abilitati de la care sa facem rabat, indiferent care ar fi salariul pe care il avem, pentru ca ele ne asigura ca ne aflam sub aripa unui indrumator potrivit pentru viitorul carierelor noastre.

Care sunt cele 10 abilitati/ calitati pe care vrem sa le regasim in seful perfect:

1. Viziune clara. Un sef care nu te poate ajuta sa vezi directia de mers a intregului departament, a intregii echipe, este unul pe care nu te poti baza pe termen lung.

2. Rabdare. Ne dorim sefi rabdatori cu noi pentru ca stim ca mai avem mult timp pana cand sa ii ajungem din urma. Nivelul lor de cunostinte si abilitati il intrece cu mult pe al nostru si daca nu vor avea rabdare sa ne indrume, sa ne opreasca atunci cand suntem pe cale sa gresim, nu vom avea nici cea mai mica sansa sa progresam.

3. Incredere in noi proiecte si deschidere catre noi idei. Nimic nu se compara cu un superior care sa adora noile provocari, indiferent ca este vorba despre o noua directie de mers pentru intreaga echipa sau despre un nou produs care sa revitalizeze mersul vanzarilor. Sefii inchistati in rutina nu sunt pe placul nostru pentru ca o echipa puternica se tine cu idei noi, cu inovatie si cu proiecte pasionale.

4. Siguranta si determinare. Ne plac sefii siguri pe ei si pe deciziile lor, determinati sa obtina rezultate exceptionale si gata sa actioneze atunci cand trebuie.

5. Empatie. Seful perfect este cel care te va intelege atunci cand treci printr-o perioada dificila, cand ai nevoie sa iti indeplinesc sarcinile in ritmul tau. Seful perfect stie ca nu lucreaza cu roboti, ci cu oameni unici, cu abilitati, competente si nevoi diferite.

6. Incredere in subordonatii lui. Seful perfect este capabil sa delege sarcini si sa nu simta nevoia de a controla in mod repetat modul in care acestea sunt indeplinite. Are incredere in tine si tu stii asta, lucru care te face si mai dornic sa nu il dezamagesti.

7. Ia decizii corecte si ii trateaza pe toti oamenii cu care interactioneaza in mod corect si egal. Nu l-ai vazut niciodata sa trateze diferentiat doi angajati, nu l-ai auzit mintind si nici nu ai vreo “nesansa” pentru ca este corect pana in maduva oaselor, fapt care te face sa ai incredere deplina in el.

8. Este sincer
si asta il face seful perfect. Nu ii este rusine sa admita ca a gresit si nici ca nu stie cu ce solutie sa vina pentru o problema de care tocmai s-a lovit.

9. Gandeste pe termen lung orice face. Nu se grabeste, nu actioneaza din impuls, nu ia decizii la nervi sau din surplus de entuziasm. Gandeste totul la rece si ia cele mai bune decizii, in cele mai multe situatii.

10. Iti ofera protectie si ai incredere in el. Pana la urma, totul se rezuma la incredere. Daca ai incredere in el, relatia superior-subordonat va functiona perfect. Seful perfect isi protejeaza angajatii, indiferent de rang si de situatia in care se afla. Tocmai ai dat drumul productiei pentru doua mii de exemplare ale unui produs cu un defect neasteptat? Ai luat o decizie fara sa te gandesti la consecinte? Ai propus unui client nemultumit o solutie pe care, de fapt si de drept, nu o poti oferi? Ai uitat sa arhivezi 5000 de inregistrari inainte sa le dai spre departamentul de distrugere? Oricare ar fi impasul, seful perfect nu o sa te lase sa te lupti cu el de unul singur. Va fi alaturi de tine, cand altii nu ar misca un deget.

Brainspotting SRL
Actualizat la: 24.12.2016
Human Direct
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 13.01.2017
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 16.01.2017
Continental Automotive Group ...
Iasi

Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern
Gameloft Romania
  • Asigurare de pensie ...
Testing Engineer

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]