Cum decodifici anunturile de joburi: 6 cuvinte cheie din limbajul secret al recrutorilor

Luni, 29 Octombrie 2012 0 comentarii 540 vizualizari

29 octombrie 2012

Felul in care interpretezi cele 6 cuvinte cheie utilizate in anunturile de joburi iti poate imbunatati CV-ul si scrisoarea de intentie. Implicit, sansele de angajare sunt mai mari, spun specialistii site-ului de recrutare Myjob.

Potrivit acestora 6 cuvinte cheie apar aproape in orice anunt de job:

1. abilitati de comunicare;
2. capacitate de gestionare a mai multor sarcini in acelasi timp;
3. lucru in echipa;
4. creativitate;
5. capacitate de a oferi solutii;
6. leadership.

"Intelesul acestora se pierde tocmai pentru ca sunt folosite atat de des si ai tendinta sa treci pur si simplu peste ele. Totusi, ele reprezinta un limbaj secret pe care putini candidati il inteleg. Cei care dau inteles acestor sintagme sunt si cei care obtin, de obicei, ofertele de joburi", spun specialistii.

Potrivit acestora, cele 6 sintagme reprezinta chiar abilitatile transferabile care te propulseaza spre succes. Le folosesti in orice tip de job si pot reprezenta diferenta dintre angajare si somaj.

Cum decodifici anunturile de joburi

"Spre exemplu, cand se cauta o persoana capabila sa ofere solutii inseamna ca respectiva companie are nevoie de cineva care isi cunoaste domeniul indeajuns de bine incat sa fie capabil sa identifice, sa previna si sa rezolve problemele care pot aparea in fiecare zi", explica specialistii HR.

Munca in echipa - Gandeste-te cum poate o astfel de cerere sa se aplice jobului pe care ti-l doresti, in ce masura vei interactiona cu colegii de munca sau cu alte departamente ca sa iti poti finaliza sarcinile.

Abilitatile de comunicare - nu sunt doar cele scrise si cele orale, ci angajatorul se refera si la cele care tin de suport: capacitatea de a comunica prin instrumente digitale, felul in care te imbraci, comunicare nonverbala, abilitati sociale si maturitate emotionala. Toate acestea inseamna comunicare eficienta si influenteaza toate interactiunile cu ceilalti.

"In momentul in care relationezi fiecare dintre aceste abilitati transferabile cu responsabilitatile jobului tau, vei descoperi secretul succesului in profesia ta. Iar cand le punctezi in mod coerent si persuasiv in CV-ul si in scrisoarea ta de intentie, iti vei creste in mod spectaculos rata de chemare la interviu", sustin recrutorii.

Mai mult, potrivit acestora, intelegand impactul fiecarei abilitati de acest fel asupra fiecarei actiuni profesionale, altfel vei putea sa te prezinti la interviul de angajare.

eServ Global Telecom
Actualizat la: 21.11.2016
Interactive Software SRL
Actualizat la: 28.11.2016
DELL International Services ...
Actualizat la: 21.11.2016
Actualizat la: 03.10.2016
Manpower Romania
Actualizat la: 10.11.2016

Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
Senior Analyst

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>