Cum este perceput engagementul generaţiilor în companiile din România: studii de caz aplicabile la HR Summit Timişoara

Marti, 10 Mai 2016 0 comentarii 605 vizualizari

HR Directorii şi Managerii de la companii precum: BRD - Group Societe Generale, Telekom, Selftrust Academy, Romanian Software, Estée Lauder Romania, Human Invest, Flanco, Signal Iduna, Hart Consulting, Mega Image, Conscensia, Popovici Niţu Stoica & Asociaţii, vin la HR Summit Timişoara, unde vor prezenta participanţilor studii de caz concrete prin intermediul cărora aceştia pot să identifice şi să-si dezvolte strategia de business utilizată.

Pentru că relaţia dintre departamentul de HR şi cel de Marketing este foarte importantă în procesul de atragere al talentelor în companie, fie că vorbim despre angajaţi din generaţia X, Y sau Millenials, Mihai Găvan, Director Vânzări Romanian Software, discută la HR Summit Timişoara despre “Recrutarea ca marketing. Când jobul devine o marfă, iar candidatul, cumpărătorul cu bani”. Mihai va prezenta studii de caz concrete unde recrutarea neconvenţională şi marketingul au avut un real succes : “Dacă vreţi talente în companie, trebuie să îi provocaţi".

Sub deviza “Implică oameni. Dezvoltă comunităţi!”, HR Summit Timişoara aduce în atenţia participanţilor rolul engagementului în rândul angajaţilor şi importanţa acestuia într-o companie. Sorin Anghel, Corporate Healthcare Manager Signal Iduna, abordează tema “Employee Engagement: How to Optimize Performance & Drive Commitment”. Sorin va prezenta statistici cu privire la performanţă şi engagement. În prezentarea sa va vorbi despre metode de recompensare a angajaţilor, despre cât de important este ca aceştia să se simtă bine la locul de muncă, dar şi care sunt costurile angajaţilor engaged.

Engagementul este tema de discuţie care va fi abordată şi în cadrul sesiunii de dezbateri din cea de-a doua zi a conferinţei. Mădălina Bălan, Managing Partner Hart Consulting, alături de Mihaela Nagy, Managing Director Villeroy&Boch AG, va discuta despre cum să creăm o comunitate în compania în care activăm şi despre cât de important este să implicăm oamenii în acest proces, Mădălina considerând că “angajamentul este o funcţie directă cu calitatea leadership-ului".

Preocuparea pentru generaţiile X şi Y a devenit primordială pentru oamenii de Resurse umane. Mădălina Bălan ne va vorbi în prima sesiune de workshop-uri despre: Psihologia generaţiei digitale, unde vom afla despre cum ar trebui să abordăm generaţia Y în context organizaţional sau despre cum pot fi aceştia păstraţi cât mai mult în companie.

Andrei Dunuţă şi Alin Comşa, traineri Self Trust Academy, se alatură comunităţii HR Summit Timişoara şi vin să împărtăşească din experienţa lor cu oamenii de HR din Vestul ţării.

În 19 mai, Alin şi Andrei vor discuta despre “Trenduri ale generaţiei Y. Training-ul ca diferenţiator pentru people engagement. Studii de caz.” alături de Nicoleta Capătă (HR Director Flanco) şi Magda Ropotan (Innovation Catalyst). Pe cei doi speakeri, audienţa îi va întâlni şi în cea de-a doua zi a conferinţei, când aceştia vor pune în discuţie tema: "Break the Pattern: Cine a spus că trainingul nu poate fi şi distractiv?”.

Alături de noi la această ediţie sunt: Signal Iduna, Romanian Software, Popovici Niţu Stoica şi Asociaţii, Benefit Online, Self Trust Academy, Hart Consulting, Siveco România, Max Relax, Jobus.ro, All about jobs.

Cea de-a zecea ediţie la nivel naţional a Conferinţei de Resurse Umane HR Summit Timişoara, va aduce pe 19-20 mai, reprezentanţi ai departamentelor de Resurse Umane de la cele mai importante companii din România.

Informaţii despre agenda evenimentului, înscriere şi speakeri găsiţi pe www.timisoara.hrsummit.ro.

HR Summit este evenimentul organizat de Libero Events, agenţia de evenimente, B2B şi B2C, sub semnătura căreia au loc conferinţe şi workshop-uri: The Woman, HR Summit, TeCOMM, MarkDay, Architecture Conference&Expo, Software Architecture Day, Java Day, Agile Day, Digital Travel Forum, Cluj Sales Conference, Signal Connect, Fiscalitate 24.7, dar şi targuri: Touristica.

Accenture Romania

Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de crestere a ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]