Cum isi fac reclama romanii in CV: "Imi place sa sudez", "Sunt ordonat pana la exagerare"

Vineri, 20 Aprilie 2012 0 comentarii 525 vizualizari

Aprilie 2012

Unii dintre romanii care isi cauta un loc de munca au ales varianta de a publica anunturi de mica publicitate in care isi arata disponibilitatea de a incepe imediat serviciul.

Candidatii incearca sa-i convinga pe angajatori ca sunt foarte buni in ceea ce fac si sunt dispusi sa faca sacrificii pentru un loc de munca - program prelungit, rezistenta la stres, salariu minim pe economie etc.

- "Imi place sa sudez", este textul sec de auto-descriere al unui tanar din Gorj care isi cauta o slujba de "sudor electric disciplinat corect si perseverent"; printre Aptitudinile profesionale, tanarul mentioneaza "capacitatea de analiza profunda" si "rezistenta la efort intelectual";

- "Doresc angajare in management", scrie in clar o persoana care are doar diploma postliceala; femeia este dispusa insa la program prelungit, chiar mai lung de 8 ore pentru a compensa neajunsul experientei ca director; obiectivul de cariera este la fel de ambitios: "sper sa avansez in cariera, sa lucrez la un alt nivel, aspir spre mai bine";

- O candidata de 38 de ani din Bacau a publicat cel putin 10 anunturi, la interval de 2-3 zile fiecare, in care mentioneaza ca vrea sa se angajeze la magazinul Cora din Bacau si cere seriozitate (?), cu toate ca ar fi ar fi mai simplu sa trimita un e-mail direct angajatorului, mai ales ca la rubrica "experienta", femeia a scris "Am lucrat numai in cadrul acestei Companii";

- "Stapanire pe sine (?), responsabilitate, initiativa, munca intr-un domeniu de activitate si de perspectiva la un nivel corespunzator si dobandire de noi cunostinte tehnice", spune un tanar din Vaslui care vrea sa fie angajat ca... bucatar; la obiectivele de cariera acesta mentioneaza ca isi doreste "multi clienti si patroni" (?);

- "Mentiune foarte importanta !!! cine ma angajeaza, beneficiaza de scutire de taxe !!! sunt un tip foarte descurcaret si priceput la toate, electrica, sanitare, gospodar desavarsit, nu sunt mofturos, nu fumez, nu beau alcool, am o conditie fizica perfecta, ordonat pana la exagerare", isi face reclama un barbat de 56 de ani din Bucuresti

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru din firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

practice / Student/Absolvent
Actualizat la: 29.09.2016
Vauban
Actualizat la: 25.10.2016
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 02.11.2016
ICON Advertising
Actualizat la: 22.11.2016

• Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>