Cum identifici un mediu de lucru toxic la interviu

Miercuri, 28 Mai 2014 4 comentarii 1231 vizualizari

Preluam un articol foarte interesant scris de Dragos Nicolae pe cariereonline.ro.

Cum afli daca te vei simti in largul tau la noul tau loc de munca? Iata cateva intrebari pe care le poti pune la interviu pentru a afla daca viitorul tau mediu profesional e toxic sau nu.

Petrecem opt ore pe zi la locul de munca. Toate studiile demonstreaza ca angajatii fericiti sunt totodata angajati productivi. Insa, cum toate companiile reduc costuri si incearca sa se mentina in contextul in care e din ce in ce mai costisitor sa faci afaceri, unele medii profesionale s-au transformat in culturi toxice, care iti transforma existenta de zi cu zi de la birou in iadul pe pamant. Site-ul payscale.com a realizat o lista de trei intrebari care te ajuta sa identifici un mediu de lucru toxic inca din faza interviului:

1. Cum a devenit disponibil acest loc de munca?

Afla cat timp a lucrat pentru companie predecesorul tau si, daca se poate, de ce a parasit compania. Fii foarte atent la vechimea angajatilor din firma. O companie la care angajatii raman o perioada lunga de timp are sanse mari sa fie un loc de munca agreabil. O firma care isi tot pierde angajatii si trebuie sa-i tot inlocuiasca are sanse mari sa fie toxica.

Amy Scholten, de la „Inner Medicine Publishing”, adauga ca daca intervievatorul spune ca predecesorul tau era „incompetent” sau „nu-si facea treaba” acest lucru poate indica un mediu profesional toxic.

2. Mi-ati putea prezenta cativa dintre viitorii colegi?

Urmareste cu mare atentie reactia angajatorului cand iti exprimi intentia de a face cunostinta cu alti angajati. Acesta ar putea fi un prim indiciu legat de cum se inteleg oamenii si de cat de bine dispusi sunt angajatii la locul de munca. Daca ti se permite sa faci cunostinta cu viitorii colegi, intreaba-i cum arata o zi obisnuita la locul de munca. Fii foarte atent la ce spun, dar si la cum o spun.

Daca-ti trec pe la ureche comentarii de tipul: „Daca nu-mi dau demisia, o sa-mi pierd mintile”, „Ma simt de parca sunt la puscarie”, „Nu imi mai traiesc viata, lucrez non-stop”, „Seful meu o sa ma bage la balamuc”, „Toata lumea din jurul meu e deprimata”, cu siguranta te afli intr-un mediu profesional toxic.

3. Daca ai putea schimba ceva la aceasta companie, ce ai schimba?

Aceasta intrebare poate fi adresata si intervievatorului, dar si viitorilor colegi. Expertii de la „Career Bliss” sustin ca e absolut socant cat de sincere sunt raspunsurile oamenilor la aceasta intrebare. De aceea, e ideala pentru a afla plusurile si minusurile mediului de munca de la aea companie.

In timp ce sunteti intervievat, observati daca intervievatorul evita sa raspunda unor intrebari pe care sunteti indreptatit sa le adresati. Daca priveste in alta directie, schimba subiectul sau bate campii in loc sa va raspunda direct, e semn rau. E posibil sa ascunda un mediu de lucru toxic.

In cartea ei, intitulata „Toxic Work”, Barbara Bailey Reinhold, Ed.D, spune ca un mediu de lucru devine toxic in momentul in care „necesitatile aferente muncii tale si reactia ta la ele submineaza calitatea vietii tale de familie si a vietii tale sociale, tu fiind privat de lucrurile de care ai nevoie pentru a-si trai viata din plin, pentru a fi cat mai creativ si productiv la locul de munca”.

Locul de munca toxic are urmatoarele efecte asupra angajatului:

Nivelul crescut de anxietate: iti faci constant griji ca faci ceva gresit si asta te va costa locul de munca. Insa faci greseli tocmai din cauza anxietatii.

Furie: Prea multe pretentii si prea putin timp pentru a le face fata pot cauza ostilitate. Plus ca esti mult mai iritabil, iti pierzi repede rabdarea si dai mai des vina pe ceilalti.

Simti ca nu mai detii controlul: Asta se intampla de-a lungul timpului, cand esti coplesit de presiunile de la munca. Te simti neputincios cand esti ignorat sau cand nimeni nu-ti asculta parerea.

Pierderea increderii in sine:  Nu exista indiciu mai clar al unui mediu de munca toxic decat punerea la indoiala a capacitatii de a-ti face munca. Sa fii comparat intr-una cu alti oameni si sa ti se readuca mereu aminte ca nu faci fata asteptarilor, aceste doua demersuri duc la pierderea increderii in sine.

Atrofierea relatiilor: Asta se intampla pe termen lung, dar vei constata ca nu mai ai chef sa iesi in oras, ca esti prea obosit sa socializezi sau ca nu mai ai timp pentru alti oameni. Un angajat a descris chiar ca traia ca un pustnic de cand pleca de la munca vinerea si pana luni dimineata.

Comentarii
RDK Vineri, 30 Mai 2014
Hmm...din punctul meu de vedere, nu e chiar asa, depinde extraordinar de mult de ce oameni ai in fata ta. Si cum destui sefi, au destule pasarele la cap, mai bine le eviti, intreband alte lucruri. S-o luam asa:

Intrebarile 1 si 3 m-au costat, in ultimile minute ale interviului final cu "seful", un viitor loc de munca castigat dupa alte 2 interviuri (unul foarte lejer cu HR-ul, celalalt, foarte serios, cu PM-ul) si un test stufos (tehnic, matematica+logica, engleza).

Aveam sa aflu acest lucru dupa cateva saptamani, intalnindu-ma intamplator cu domnisoara de la HR. Probabil faptul ca am avut o discutie initiala foarte ok a facut-o sa-mi spuna acestea. Citez: "pai cum sa ma intrebe pe mine ce sa schimb la firma mea?" + "Da' ce-l intereseaza pe el de ce a plecat ala de dinainte? Ca nu i-a mai placut, d-aia".

Cat despre intrebarea #2, sa fim seriosi, daca se intampla sa vorbesti inainte de angajare cu cei care lucreaza acolo, pun pariu ca niciun actual angajat nu va spune, de fata cu managerul/seful/team leaderul/etc: aa, e naspa rau aici, abia astept sa plec, etc

Asa ca, in loc de intrebarea #3, mai bine intreb "ce planuri de dezvoltare are compania? sau care sunt planurile dvs de viitor legate de companie/firma?" iar in loc de #1: "cum ar arata o zi obisnuita de lucru, dar una foarte incarcata?", "imi puteti detalia putin taskurile care mi-ar reveni", "au loc testari/evaluari/certificari/traininguri?" etc, sa vada ca esti interesat de ce ai de facut, nu de ce s-a intamplat cu cel de dinaintea ta.

Multi "sefi" sunt foarte rigizi in gandire, asa ca orice chestie minora te-ar putea descalifica extraordinar de usor.
Repet, este doar parerea mea.
Mihai17 Vineri, 30 Mai 2014
Intr-adevar, foarte interesant acest articol!
Mihai17 Sambata, 31 Mai 2014
Extraordinar de bune observatiile tale, RDK! Dupa mine ideal ar fi ca angajatorul sa primeasca intrebari pe masura celor puse de el. Spre exemplu eu m-am gandit ca daca ma mai intreaba cineva "Spune-mi 3 defecte ale tale", cand va veni randul meu la intrebari voi spune "Spune-mi 3 aspecte negative ale lucrului in aceasta firma". Pe principiul: pui intrebari de cacao, ar trebui sa te astepti sa primesti intrebari de cacao.
Acum desigur, totul depinde de cat de disproportionat e raportul nevoilor: a ta de a te angaja la acea firma particulara si a acelei firme particulare de a avea un om ca tine care sa munceasca pentru ei.
Adrian Marti, 3 Iunie 2014
In calitate de angajator, as aprecia un candidat la un job care pune astfel de intrebari. E foarte normal si sanatos ca un candidat sa se intereseze de viitorul lui loc de munca. Perfect de acord cu afirmatia din articol ca un angajat fericit e mai eficient si mai productiv, motiv pentru care este si in interesul angajatorului sa se asigure ca angajatul este pe locul potrivit si face ceea ce ii place.

In schimb nu sunt de acord cu intrebarile ”invatate de acasa”. Candidatul trebuie sa fie sincer si sa intrebe exact ce-l intereseaza pe el legat de noul loc de munca.

Mellon Romania

Provident Financial Romania
  • Masina de serviciu
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Asigurare medicala pentru ...
Analyst
WNS Global Services
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern
Gameloft Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Testing Engineer

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]