Cum iti dai seama ca esti dependent de munca?

Marti, 7 Iulie 2015 0 comentarii 492 vizualizari

Esti mai entuziasmat in ceea ce priveste munca decat familia sau orice altceva? Daca raspunsul este afirmativ, acesta poate insemna ca esti dependent de munca, ceea ce nu este neaparat un semn bun. Iata cum iti poti da seama daca faci parte din aceasta categorie.

“Dependenta de munca poate duce la divort, sinucidere, accident vascular cerebral, infarct miocardic, privarea de somn, deteriorarea relatiilor cu prietenii si familia”, spune Michele Schalin, din partea Asociatiei Dependentilor de Munca, scrie Business Insider.

Pentru cei care vor sa stie daca se incadreaza in profilul dependentilor de munca, asociatia le propune acestora 20 de intrebari. Daca trei raspunsuri sunt afirmative, inseamna ca ai o problema cu obsesia fata de munca.

1. Esti mai entuziasmat in ceea ce priveste munca decat familia sau orice altceva?

2. Sunt momente in care iti poti incarca bateriile muncind si altele cand nu poti?

3. Muncesti si in pat? In week-end-uri? In vacante?

4. Munca este activitatea pe care iti place sa o realizezi cel mai mult si despre care iti face cel mai mult placere sa vorbesti?

5. Muncesti mai mult de 40 de ore pe saptamana?

6. Incerci sa scoti mereu bani din hobby-urile tale?

7. Iti asumi in totalitate meritele pentru rezultatul eforturilor tale?

8. Familia si prietenii au renuntat sa mai spere sa ajungi la timp?

9. Muncesti in plus de teama ca nu vei putea finaliza ce ti-ai propus?

10. Subestimezi durata unui proiect si apoi “te arunci” in a-l realiza?

11. Consideri ca este ok sa muncesti multe ore daca iubesti ceea ce faci?

12. Devii neingaduitor cu oamenii care au alte prioritati decat munca?

13. Iti este teama ca daca nu muncesti mult iti vei pierde jobul sau iti vei rata cariera?

14. Iti faci grija constant pentru viitor chiar daca lucrurile merg bine?

15. Faci lucrurile energic si competitiv, inclusiv atunci cand te joci?

16. Te enervezi cand oamenii iti cer sa te opresti din munca pentru a face altceva?

17. Programul prelungit ii afecteaza pe membrii familiei tale sau pe alte cunostinte?

18. Te gandesti la munca atunci cand conduci, adormi sau cand vorbesti cu cineva?

19. Muncesti sau citesti in timpul meselor?

20. Crezi ca mai multi bani iti vor rezolva problemele?

Qualitance
Actualizat la: 08.03.2017

Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Business ...
RCS&RDS
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Munca de la distanta sau de ...
Engineer

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

Kaufland Romania
SW Developer