Cum iti motivezi eficient muncitorii care au salarii mici?

Marti, 23 August 2016 0 comentarii 713 vizualizari

Intrebarea care apare din ce in ce mai des in mintile angajatorilor, care nu au doar provocarea de a gasi cele mai eficiente beneficii extra-salariale, dar si pe aceea de a le plia pe profilul angajatilor. Asta pentru ca dorintele oamenilor sunt diferite. De exemplu, in timp ce angajatii din birouri isi doresc oportunitati de relaxare, angajatii din productie isi doresc sprijin pentru copii si gospodarie.

Astfel, angajatii din productie, zona in care salariile nu depasesc cu mult salariul minim pe economie, aloca cei mai multi bani din salariul pe care il castiga pentru ingrijirea gospodariei si pentru cresterea copiilor. Iar angajatorii pot sa ii sustina financiar in aceste doua arii, motivandu-i si retinandu-i astfel mai mult timp in companie.

"Angajatii din productie isi cheltuie banii, in general, pe cheltuieli gospodaresti, insa cea mai mare parte din bani merg pentru copii. Iar cheltuielile pentru copii incep de la rechizite si meditatii si ajung pana la plata chiriei, atunci cand merg la facultate, in alte orase. Compania, daca vrea sa ii ajute, sa ii motiveze, sa le creasca productivitatea si sa ii retina cat mai mult la locul de munca, trebuie sa ii ajute cu sprijin financiar pentru a-si acoperi aceste cheltuieli cu copiii. Si o poate face prin cadouri, burse sau alte forme de sprijin", a explicat Oana Botolan Datki, managerul companiei de recrutare si selectie Consulteam.

Cum aceasta categorie nu cheltuie foarte mult cu hrana, avand, de multe ori, gradini si animale de curte, muncitorii au nevoie de sprijin din partea companiei si cand vine vorba despre renovarea si amenjarea locuintei.

"Ajutoarele pentru casa sunt, de asemenea, binevenite, fie ca sunt in bani, fie ca sunt vouchere sau reduceri la magazinele de profil", a precizat Datki.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

NN Asigurari de Viata
Pitesti
Actualizat la: 12.12.2016
Coca Cola HBC Romania - ...
BUCURESTI, Ilfov
Actualizat la: 22.02.2017
ACI Worldwide Eastern Europe ...
Arad, Oradea, Timisoara
/ Student/Absolvent
Actualizat la: 15.02.2017
ALTEN Romania
Actualizat la: 05.12.2016
Ericsson Romania
Actualizat la: 11.01.2017

Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]