Cum il convingi pe recrutor de avantajele lipsei de experienta

Marti, 12 Iunie 2012 0 comentarii 612 vizualizari

12 iunie 2012

Angajatorii nu vor sa te cheme la interviu pentru ca nu ai experienta? Sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le pui in CV sau sa le spui direct recrutorului, astfel incat sa-l convingi ca esti exact ce omul care le trebuie.

Nu are rost sa incerci sa dai aparenta experientei, mai bine te folosesti DIRECT de lipsa de experienta ca de un avantaj in competitia cu ceilalti, se arata intr-un articol din Harvard Business Review, preluat de revista Cariere.

Care sunt punctele forte ale cuiva fara experienta:

- Lipsa de experienta inseamna ca nu ai mintea incatusata din cauza ca ai lucrat decenii intregi intr-o companie cu o ierarhie strict verticala si cu inerentele prejudecati si relatii inradacinate in asemenea organizatii.

- Ai de oferit niste calitati naturale, pe care companiile incearca sa le reproduca la managerii lor de top cheltuind milioane de dolari anual pe bugetele alocate instruirii lor.

- Tu pui sub semnul intrebarii prejudecati vechi, “polenizandu-ti incrucisat” proiectele cu idei pe care le aduci din exteriorul industriei.

- Nu esti nevoit sa te ploconesti in fata cuiva care ti-a facut favoruri in toti anii aceia care au trecut si, in general, nu ai de protejat un capital social pe care l-ai adunat cu grija in organizatie.

Citeste mai multe aici.

Analist
Network ...

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]