Cum incalca angajatorii legislatia muncii. Top 10 nereguli

Joi, 21 Februarie 2013 3 comentarii 651 vizualizari

21 februarie 2013

Angajatorii romani nu le platesc salariatilor zilele de concediu pe care acestia nu si le-au putut lua si nu evalueaza corect riscurile de accidentare sau imbolnavire de la locul de munca.

Firmele romanesti se fac vinovate nu doar de angajarea la negru a unor persoane, ci de multe alte abateri de la legislatia muncii, potrivit controalelor efectuate de inspectorii muncii.

Inspectia Muncii a desfasurat, in perioada 11 – 15 februarie 2013, actiuni de control in urma carora s-au aplicat amenzi in valoare totala de 2,7 milioane lei. Au fost depistate 206 persoane care lucrau fara forme legale.

Pentru munca la negru valoarea amenzilor a fost de 1,7 milioane lei. In domeniul securitatii si sanatatii in munca, s-au constatat 2.414 deficiente si s-au aplicat 2.300 sanctiuni contraventionale. In cazul a 7 angajatori, s-a dispus oprirea din functiune a echipamentelor de munca din cauza pericolului iminent de accidentare.

Topul neregulilor decoperite la angajatori

- primirea la munca a persoanelor fara intocmirea in forma scrisa a contractelor individuale de munca;

- in fisa postului nu s-au stabilit atributiile corespunzatoare pentru toti salariatii;

- contractele individuale de munca nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatilor;

- nu au fost duse la indeplinire masurile obligatorii dispuse in controalele anterioare;

- concediile de odihna neefectuate in perioada lucrata nu s-au compensat in bani;

- nu s-a facut dovada achitarii drepturilor salariale catre salariati;

- regulamentul intern nu continea dispozitii referitoare la criteriile si procedurile de evaluare a activitatii profesionale a salariatilor;

- lipsea dovada instruirii periodice a lucratorilor;

- activitatea de securitate a muncii la nivelul unitatilor era organizata necorespunzator;

- riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala nu erau evaluate;

- activitatea la locul de munca se desfasura fara efectuarea examenului medical la angajare sau periodic.

Comentarii
Ana Sambata, 23 Februarie 2013
trist dar adevarat.

si mai sunt o gramada de alta nereguli :(
adi Sambata, 2 Martie 2013
Este adevarat dar I.T.M nu opreste aceste nereguli din cauza coruptiei
angajat Duminica, 24 Martie 2013
ITM prefera sa dea amenzi si sa inchida ochii. Angajatii de la privat ar trebui sa zica merci ca au salarii putin mai mari decat la stat, ca si cum munca de chinez la multinationala ar fi mai usoara. E mai bine pt ITM sa existe angajati nemultumiti la privat decat someri in plata...

Piraeus Bank Romania
G2 Travel
Actualizat la: 04.01.2017
Wipro Technologies
Actualizat la: 02.11.2016

• Abonament la sala de fitness ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Asigurare de viata
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
  • Tichete cadou
Ofiter amanet

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Tremend Software Consulting

Dante

Lucrez la Tremend de un an si chiar nu a fost vreodata vreo problema daca am ajuns mai tarziu. ...

dr_agos

Buna ziua, As dori sa stiu care este mediul de lucru din sediul central Lidl... ma intereseaza de ...

Metrorex SA

bostan

Vreau sa depun CV la Metrorex dar este imposibil cum sa fac ?

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]