Cum incalca angajatorii legislatia muncii. Top 10 nereguli

Joi, 21 Februarie 2013 3 comentarii 625 vizualizari

21 februarie 2013

Angajatorii romani nu le platesc salariatilor zilele de concediu pe care acestia nu si le-au putut lua si nu evalueaza corect riscurile de accidentare sau imbolnavire de la locul de munca.

Firmele romanesti se fac vinovate nu doar de angajarea la negru a unor persoane, ci de multe alte abateri de la legislatia muncii, potrivit controalelor efectuate de inspectorii muncii.

Inspectia Muncii a desfasurat, in perioada 11 – 15 februarie 2013, actiuni de control in urma carora s-au aplicat amenzi in valoare totala de 2,7 milioane lei. Au fost depistate 206 persoane care lucrau fara forme legale.

Pentru munca la negru valoarea amenzilor a fost de 1,7 milioane lei. In domeniul securitatii si sanatatii in munca, s-au constatat 2.414 deficiente si s-au aplicat 2.300 sanctiuni contraventionale. In cazul a 7 angajatori, s-a dispus oprirea din functiune a echipamentelor de munca din cauza pericolului iminent de accidentare.

Topul neregulilor decoperite la angajatori

- primirea la munca a persoanelor fara intocmirea in forma scrisa a contractelor individuale de munca;

- in fisa postului nu s-au stabilit atributiile corespunzatoare pentru toti salariatii;

- contractele individuale de munca nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatilor;

- nu au fost duse la indeplinire masurile obligatorii dispuse in controalele anterioare;

- concediile de odihna neefectuate in perioada lucrata nu s-au compensat in bani;

- nu s-a facut dovada achitarii drepturilor salariale catre salariati;

- regulamentul intern nu continea dispozitii referitoare la criteriile si procedurile de evaluare a activitatii profesionale a salariatilor;

- lipsea dovada instruirii periodice a lucratorilor;

- activitatea de securitate a muncii la nivelul unitatilor era organizata necorespunzator;

- riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala nu erau evaluate;

- activitatea la locul de munca se desfasura fara efectuarea examenului medical la angajare sau periodic.

Comentarii
Ana Sambata, 23 Februarie 2013
trist dar adevarat.

si mai sunt o gramada de alta nereguli :(
adi Sambata, 2 Martie 2013
Este adevarat dar I.T.M nu opreste aceste nereguli din cauza coruptiei
angajat Duminica, 24 Martie 2013
ITM prefera sa dea amenzi si sa inchida ochii. Angajatii de la privat ar trebui sa zica merci ca au salarii putin mai mari decat la stat, ca si cum munca de chinez la multinationala ar fi mai usoara. E mai bine pt ITM sa existe angajati nemultumiti la privat decat someri in plata...

DELL International Services ...
Actualizat la: 21.11.2016
British American Tobacco ...
Actualizat la: 25.11.2016
Nestle Romania
Actualizat la: 03.10.2016
DELL International Services ...
Actualizat la: 21.11.2016
Accenture Romania
Iasi
Actualizat la: 04.11.2016

• Asigurare de viata
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>