Cum poti contesta decizia de concediere

Vineri, 15 Martie 2013 0 comentarii 1426 vizualizari

15 martie 2013

Salariatii concediati au dreptul sa conteste decizia angajatorului in termen de 30 zile calendaristice de la momentul comunicarii deciziei de concediere. Cabinetul de avocatura Leonte Oana Madalina va ofera raspunsul la intrebarea "Cum se contesta decizia de concediere?". Potrivit legislatiei in vigoare, conflictele de munca se judeca mult mai repede, in regim de urgenta (termen de max 15 zile) de catre Tribunalul in a carui raza teritoriala isi are domiciliul contestatorul. In practica termenele de judecata sunt mai lungi datorita numarului mare de dosare aflat pe rolul instantelor.

Sarcina probei revine angajatorului si nu salariatului, care trebuie sa depuna dovezile necesare in sustinerea legalitatii si temeiniciei deciziei de concediere pana la prima zi de infatisare. Insa, chiar si angajatii concediati pot cere administrarea unor probe pentru a dovedi nelegalitatea deciziei de concediere.  Aici aflati mai multe detalii despre decizia de concediere.

Conform art.289 din Codul muncii hotararile pronuntate de instanta judecatoreasca „sunt definitive si executorii de drept”.

De asemenea, este important de retinut faptul ca decizia de concediere va produce efecte de la momentul comunicarii ei angajatului. Astfel, salariatul va putea contesta decizia respectiva in urmatoarele 30 de zile si sa aiba in vedere urmatoarele aspecte :

In situatia unui conflict de munca angajatorul nu are dreptul sa invoce in fata instantei judecatoresti alte motive decat cele mentionate in decizia de concediere;

Motivele care determina concedierea trebuie mentionate expres in cuprinsul deciziei de concediere, nefiind posibila completarea deciziei, sub acest aspect, cu acte exterioare cum ar fi: note, adrese, constatari etc.;

Angajatorul are obligatia sa depuna dovezile necesare in apararea sa pana la prima zi de infatisare si sa prezinta procedura prin care a comunicat decizia respectiva salariatului;

Decizia angajatorilor care nu respecta procedurile prevazute de legislatia in vigoare (de ex: prevederea in decizia de concediere a termenului in care se va putea contesta decizia) se sanctioneaza cu nulitatea deciziei de concediere;

In situatia desfacerii contractului de munca din motive ce nu tin de persoana angajatului (art.65 din codul muncii), desfiintarea postului ocupat de salariat, ce a determinat concedierea, trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa, iar salariatului va trebui sa i se acorde un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare;

Decizia de concidiere trebuie sa contina in mod obligatoriu:
a) motivele care determina concedierea (atat motivele de fapt cat si cele de drept);
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de prioritati, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai in cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate si termenul in care salariatii urmeaza sa opteze pentru a ocupa un loc de munca vacant, in conditiile art. 64;

Contestarea deciziei de concediere este o procedura scutita de taxa judiciara de timbru si de timbrul judiciar;

In anumite cazuri, reglementate de lege, angajatorul trebuie sa propuna un alt loc de munca angajatului in cadrul unitatii. Pentru a dovedi faptul ca a procedat conform prevederilor legale, angajatorul poate solicita raspunsul salariatului in scris.

Angajatorii, pentru a evita anularea deciziei de concediere, trebuie sa dovedeasca legalitatea motivelor pentru care s-a pronuntat decizia respectiva.

Salariatul concediat abuziv poate solicita instantei anularea deciziei de concediere si obligarea angajatorului la plata unor despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturide care ar fi beneficiat angajatul in situatia in care nu ar fi fost concediat.

Salariatul poate solicita totodata si reintegrarea sa pe postul detinut anterior concedierii, instanta urmand astfel sa dispuna repunerea partilor in situatia anterioara emiterii actului de concediere.

In masura in care nu se solicita repunerea in situatia anterioara, contractul individual de munca va inceta de drept la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.

Este foarte important sa fie respectat termenul legal in care se poate contestarea decizia de concediere. Aici gasiti mai multe detalii legate de termenul de contestare a deciziei de concediere.

Ziarul Bursa
Actualizat la: 21.02.2017
Evolve
Actualizat la: 04.01.2017

• Pachet gradinita copii
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Senior Process ...
Holzindustrie Schweighofer ...
Manipulant

Kredyt Inkaso Investments RO SA

richter

Nu va mai umiliti lucrand pe nici 10 milioane, e penibil.O vanzatoare la butic castiga 15 milioane ...

Serious Bet (Casa Pariurilor)

zuzu11111

Saptamana viitoare sunt chemat la un interviu pentru postul "Tehnician IT_Helpdesk".Are ...

Visma Romania

Gore

Salut. Imi poate spune cineva cum se desfasoara interviurile tehnice la Visma Software? Am fost ...

Kredyt Inkaso Investments RO SA

ALEXUTA

Salariul de start este 1000 lei, s-a facut marire mare pentru toti din call center, partea buna ...

Tezaur Investment Group

AndreeaM25

Buna ziua,Am o intrebare catre dvs. Se lucreaza in fiecare sambata?Va multumesc pentru raspuns!

Analist servicii clienti
Data Processing Specialist
Studyportals Intelligence ...
Business analyst
IBM Romania

Camelia Șucu, antreprenor de carieră: Eșecul – o lecție care îți deschide noi căi>>

3 ediții Angajatori de TOP, 3 noi șanse de angajare!>>

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

În perioada 18-19 martie, București găzduiește la Sala Palatului, cea de-a XX-a ediție RIUF-The Romanian International University Fair, cel mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei[...]
De la servicii financiar-bancare, procesatori de plati, audit, consultanta corporate si comert online, programe complexe de fidelizare a angajatilor, HR Summit propune o paleta larga de tematici, din care orice specialist de resurse umane are de invatat[...]