Cum poti sa STRICI definitiv un interviu de angajare FARA SA STII

Joi, 1 Noiembrie 2012 3 comentarii 594 vizualizari

1 noiembrie 2012

Se intampla de multe ori sa iesi fericit de la interviul de angajare, convins ca ai lasat o impresie foarte buna, dar sa nu mai fi sunat niciodata de angajator.

"Foarte multe persoane inteligente care se afla in cautarea unui loc de munca pierd din vedere anumite detalii esentiale pentru un interviu de angajare si nu-si explica apoi de ce nu au fost recrutati", spun expertii HR citati de CareerBuilder.

Sunt mai multe greseli insesizabile pe care le poti face in timpul vizitei la sediul angajatorului care te pot costa jobul:

1. Te manifesti zgomotos la receptie. Minutele de asteptare de dinainte de interviu sunt la fel de importante ca si cele din timpul interviului. Secretara care te primeste la receptie joaca adeseori rolul unui spion si e intrebata de managerul HR ce impresie i-ai lasat. Daca ai fost nepoliticos sau ai avut un comportament inadecvat, poti sa spui adio jobului respectiv.

2. Esti praf la capitolul vestimentatie. Chiar daca tu ai impresia ca te-ai imbracat ok pentru intalnirea cu angajatorul, anumite detalii te pot trada si recrutorii te vor critica dupa ce iesi din sala de interviu. Cateva exemple: sosete deschise la culoare si pantofi negri, fusta prea scurta sau prea lunga, pantofi prafuiti, o geanta sau poseta nepotrivita cu restul vestimentatiei etc.

3. Nu-ti controlezi ticurile nervoase. Daca iti treci mereu cu mana prin par, te batai pe scaun sau te joci non-stop cu un pix sau creion, vei fi catalogat drept instabil si excesiv de nervos.

4. Insisti mai mult pe pretentiile tale decat pe ceea ce poti oferi. Angajatorii nu vor sa vada la interviu oameni care se gandesc doar la salariu, beneficii si drepturile pe care le vor avea in firma. Ei sunt interesati mai ales de dorinta ta de a face cu pasiune jobul respectiv.

5. Faci glume, spui bancuri, te crezi spiritual. Mare atentie, daca vrei sa plusezi la capitolul imagine, vei avea mai mult de pierdut decat de castigat. Tu poti sa fii incantat de simtul umorului de care ai dat dovada, dar angajatorii vor ramane doar cu senzatia ca faci pe smecherul. Ei vor sa vada doar seriozitate si profesionalism in aceasta faza a procesului de recrutare.

Comentarii
corina Joi, 15 Noiembrie 2012
Hello!
Inteleg ca tu ca si candidat sa ai o conduita de bun simt cand te duci la un interviu, dar sa-ti speculeze orice miscare si s-o interpreteze DOAR IN DEFAVOAREA TA, nu mai inteleg.
Si inca ceva, daca acesti angajatori care sunt atat de atenti la tinuta, limbajul corpului, cum ai genta etc, de ce MINT canditatii cu tot felul de momeli si promisiuni desarte ca la ei in firma este "foarte bine" cand in realitatea in 99% din cazuri ce se spune la interviu difera cu ceea ce intalnesti pe masura ce lucrezi in acea firma?

In concluzie, relatia de fapt nu este de angajat-angajator ci de STAPAN-SCLAV.
TRAIM INTR-UN CAPITALISM SALBATIC!!! LEGILE SUNT FACUTE IN FAVOAREA STAPANILOR SI CORUPTIE EXISTA CAT CUPRINDE!!!
DACA VINE UN CONTROL INDIFERENT DE LA CE ORGANISM AL STATULUI DE DA "DREPTUL" SI SE APLICA O MINIMA AMENDA PENTRU CINE STIE CE "NEREGULA" SI ATAT!!!

Mi s-a intamplat personal sa-mi spuna o" stapana" ca are relatii pana " sus" si ce o sa-i faca ITM-UL, cand am vazut ce conditii de munca avea.

Degeaba ne plangem pe site-uri! ii doare la basca pe patroni.
Atata timp cat este cerere de munca au de unde lua "sclavi".

Poate cineva sa ma contrazica?
rex Joi, 15 Noiembrie 2012
din pacate nu prea
recrutorul e presat de angajator sa ii aduca oameni buni, oamenii buni sunt putini, se pluseaza la promisiuni si de aici un cerc vicios
eu Luni, 19 Noiembrie 2012
Mda, si eu m-am confruntat cu cateva interviuri unde mi s-a ridicat tensiunea la max. Posteaza unele firme niste job-uri cu titluri foarte pompoase , gen International sales bla bla bla...cand ajungi la partea cu international,,,eh , de fapt tu stai in banca ta si mai dai niste mailuri/telefoane prin strainatate.
Altii m-au luat la misto cu intrebari de genul: asa , si ce mai doresti de la noi : al 13-lea, 14-lea salariu ? wtf !!! daca esti dispus sa mi-l dai normal ca nu am sa refuz , dar simplul fapt ca esti un frustrat care castiga mai putin decat am cerut eu nu iti da draptul ca potential angajator sa iei candidatii la misto .
Si exemplele ar putea continua...

L`Oreal Romania
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 10.02.2017
Societe Generale European ...
BUCURESTI, Ilfov, Ploiesti

Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...

Autonet Import SRL

CrissCristi

Salutare,Am fost la interviu pentru postul de reprezentant vanzari piese camioane Bucuresti. ...

Lemet SRL

AlicePopesci

Buna seara! Stie cineva ceva despre ce inseamna a fi sef se magazin? Ce atributii, ...

Vodafone Romania

Chiula

Bună tuturor! Cine poate să-mi zică care este salariul pentru un PMO? Și cum decurge interviu? ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]