Cum poate ajunge numele tau pe LISTA NEAGRA a recrutorilor

Duminica, 1 Aprilie 2012 0 comentarii 1117 vizualizari

Martie 2012

Chiar daca nu recunosc, multe departamente de recrutare isi construiesc liste cu persoane indezirabile. Uneori, aceste liste circula de la un angajator la altul, iar sansele tale de a fi chemat la interviuri scad semnificativ.

Este o metoda de protectie pe care companiile si firmele de recrutare o folosesc impotriva unor persoane care au dovedit la un moment dat ca nu intrunesc conditiile de caracter pentru a face parte din echipele lor.

Iata cateva greseli din trecut care iti pot ingreuna semnificativ angajarea, potrivit site-ului AolJobs.com:

1. Ai aplicat de nenumarate ori la aceeasi companie, pentru posturi diferite. Este o dovada de neseriozitate care va fi taxata de orice angajator. Cu atat mai mult cu cat CV-ul tau contine diferente mari de continut de la un post la altul.

2. Ai sarit peste un interviu de angajare si nu ai dat nici macar un telefon. Foarte multi angajatori inca se confrunta cu situatia in care candidatii nu se prezinta la ora stabilita pentru interviu si nu anunta acest lucru in prealabil. Ce nu stiu acestia din urma este ca numele lor este inregistrat si pus pe o lista neagra care circula intre specialistii HR.

3. Ai plecat de la o firma in circumstante dubioase. Daca nu ai respectat preavizul legal in caz de demisie sau daca esti suspectat ca ai plecat cu documente si baze de date, numele tau va fi de asemenea trecut pe lista de persoane indezirabile.

4. Ai inventat anumite informatii din CV. Daca un angajator ti-a verificat la un moment dat afirmatiile din CV si a gasit o informatie falsa legata de educatie sau experienta, poti fi sigur ca numele tau va avea stampila „de neangajat!”

5. Te-ai folosit de recomandari false. Daca te-ai bazat fara justificare de numele unei persoane respectabile din industrie, sansele tale de a te reabilita sunt foarte mici. Situatia ar putea sa ajunga si la urechile altor recrutori, printr-un sistem de networking care functioneaza la nivel informal.

APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 28.11.2016
NN Asigurari de Viata
Actualizat la: 14.11.2016
UniCredit Business Integrated ...
BUCURESTI, Iasi

• Tichete cadou
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>