Învață cum să răspunzi corect la cele mai dificile 10 întrebări dintr-un interviu de angajare

Joi, 2 Iunie 2016 0 comentarii 929 vizualizari

Atunci când mergi la un interviu de angajare te simți ca și când ai da un examen la școală. Însă în loc de un test cu întrebări standard pentru care există răspunsuri clare, răspunsurile corecte în cazul unui interviu pot fi mult mai dificil de identificat.

Șase experți în recrutare ne spun care dintre întrebările frecvente le cauzează cele mai multe probleme candidaților și care sunt răspunsurile pe care aceștia ar trebui să le dea pentru a obține jobul.

Spune-mi câte ceva despre tine

Problema: „Majoritatea candidaților sunt copleșiți de această întrebare”, spune Michele Mavi, Director de Dezvoltare, Recrutare Internă și Training al Atrium Staffing. „Deoarece este o întrebare generală și deschisă, candidații tind să vorbească pe lângă subiect, să își descrie experiența profesională în termeni mult prea vagi sau să-și recite CV-ul”.

Ce ar trebui să spui: O modalitate mai bună de a răspunde la această întrebare este să vorbești despre experiența ta astfel încât să te prezinți ca fiind perfect compatibil cu poziția pentru care aplici. „Da, este bine să spui o poveste, dar aceasta trebuie să aibă un început, un mijloc și o încheiere”, spune Mavi. „Orice ai zice, concluzia poveștii tale ar trebui să sune așa: `Așadar, de aceea doresc să fac o schimbare și sunt foarte entuziasmat/entuziasmată de această oportunitate`”.

De ce vrei să lucrezi pentru această companie?

Problema: Cel mai adesea, candidații răspund la această întrebare lăudând compania și spunând lucruri precum: „XYZ este cel mai mare creator de soluții inovatoare, iar eu doresc să lucrez pentru un lider de piață”, spune Matt Doucette,Global Talent Aquisition Director al website-ului de joburi Monster.com. Un răspuns mai sincer, adaugă acesta, ar fi: „Apreciez faptul că ați luat în considerare aplicația mea și chiar am nevoie de un loc de muncă, așa că bineînțeles ca vreau să lucrez pentru voi”.

Ce ar trebui să spui: Un răspuns potrivit,însă, ar face referire la misiunea, viziunea și valorile companiei. „Dacă aceste elemente se potrivesc cu obiectivele tale, atunci vorbește despre ele”, spune Doucette. „Menționează ce valori ai în comun cu organizația, vorbește despre cum misiunea acesteia te inspiră și apoi leagă tot ceea ce ai spus de abilitățile tale.”

De ce ești interesat de acest post?

Problema: Una dintre cele mai mari greșeli pe care le poate face un candidat este să spună că jobul respectiv se potrivește perfect planului său profesional sau că îl va ajuta să avanseze în carieră, spune Mavi.

Ce ar trebui să spui: Răspunsul potrivit va pune accentul pe obiectivele companiei: „Oamenii nu sunt angajați doar ca să îndeplinească niște sarcini, ci și pentru a deveni parte integrantă a unei companii ale cărei obiective și ținte sunt clar stabilite”, adaugă Mavi. „Răspunsul tău ar trebui să aibă ca scop principal evidențierea beneficiilor pe care le poți aduce companiei.”

De exemplu, ai putea spune: „La locul meu de muncă actual am deprins abilități pe care sunt pregătit să le dezvolt. Cred că pot contribui la succesul acestei organizații.”

De ce ar trebui să te angajăm?

Problema: Răspunsul standard la această întrebare implică înșiruirea realizărilor și succeselor pe care, de altfel, intervievatorul le poate găsi în CV, subliniază Mavi. „Nu știi nimic despre ceilalți candidați, așa că nu te poți compara cu ei, nu-i așa?”

Ce ar trebui să spui: Ar trebui să începi prin a recunoaște că nu te poți pronunța cu privire la abilitățile celorlalți candidați. După aceea, vorbește despre abilitățile pe care nu le-ai trecut în CV, cum ar fi competențele tale sociale sau personale, care te-ar reprezenta drept omul potrivit pentru job. Mavi sugerează următorul răspuns: „Sper că am reușit să vă arăt că am calificările necesare pentru acest post. Îmi imaginez că și ceilalți candidați sunt la fel de competenți din punct de vedere profesional. Mai pot adăuga faptul că sunt o persoană care comunică excelent cu cei din jur și care gândește repede. Mă adaptez cu ușurință și nu mă pierd în situații de criză. Acest post implică multă presiune și cred că aceste competențe personale ar complementa perfect cei cinci ani de experiență pe care îi am în creșterea productivității echipelor de vânzări.”

Care este punctul tău forte?

Problema: Un candidat se va descrie întotdeauna ca fiind o persoană muncitoare, spune Doucette. „Candidații nu răspund cu adevărat la această întrebare și am realizat că nici nu pot răspunde deoarece majoritatea oamenilor nu își cunosc propriile puncte forte.”

Ce ar trebui să spui: Un răspuns bun presupune pregătire. „Găsește un răspuns adevărat”, spune Doucette. „Atunci când te pregătești, gândește-te la o abilitate sau la o trăsătură specială pe care o ai și la ce beneficii ar putea aduce angajatorului și companiei respective.”

De exemplu: „Mi s-a spus că energia pe care o am se reflectă asupra fiecărui proiect la care lucrez.” Sau: „Îmi este ușor să relaționez cu toți membrii echipei mele și pot comunica eficient la locul de muncă.”

Spune-mi despre o situație în care ai făcut o greșeală

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Toluna Romania
Actualizat la: 02.03.2017

Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Concediu de crestere a ...
SW Developer
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Engineer

WIM Bosman

Maria98

Dupa ce am sustinut 2 interviuri in aceeasi zi, in cadrul primului interviu, mi s-a spus ca sunt ...

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Tezaur Investment Group

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Tezaur Investment Group

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

SoftVision
Programator .NET