Cum sa eviti TEPELE cand cauti un job in strainatate

Joi, 26 Aprilie 2012 0 comentarii 705 vizualizari

Aprilie 2012

Vrei un job in afara tarii? Atentie, insa, cui platesti taxe si comisioane pentru a-l obtine.

O parte dintre firmele de recrutare care plaseaza personal in strainatate percep o asa numita "taxa de mediere", insa multi candidati carora li se promite un job in afara tarii raman si fara post si fara bani.

Perceperea acestui comision nu este ilegala, cu exceptia situatiei in care firma de recrutare il incaseaza si de la angajator si de la angajat.

"Anumite agentii percep astfel de taxe, altele nu. Cele care le percep sunt acoperite legal, intrucat legislatia romaneasca ofera posibilitatea aceasta. Taxele sunt ilegale doar atunci cand sunt percepute si de la candidati si de la angajatori", spun specialistii HR ai site-ului Tjobs.ro.

Potrivit acestora, comisioanele percepute difera foarte mult de la o agentie la alta. Exista taxe de inscriere de 100 de lei, pentru inregistrarea intr-o baza de date, urmate de un comision care se achita la angajare. Comisionul poate incepe de la 200 de euro si ajunge in cazuri extreme la 2.500 euro.

"Romanii care apeleaza la agenti privati de ocupare si plasare, fara a se informa in prealabil cu privire la activitatea acestora, se expun riscului de a plati sume semnificative fara sa obtina locul de munca in strainatate promis", spun si reprezentantii Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca.

La ce trebuie sa fii atent inainte sa platesti comisioane pentru un job in strainatate:

- trebuie sa ti se prezinte un contract in baza caruia iti este perceputa suma respectiva, nu platesti fara sa vezi un document semnat si stampilat;

- contractul de mediere trebuie citit cu atentie - vezi care sunt obligatiile asumate de firma, conditiile de plata, precum si clauzele privind retunarea banilor sau a unui procent din suma achitata in cazul in care nu esti angajat;

- vezi daca ai de-a face cu o societate comerciala sau doar cu o persoana fizica care poate sa dispara a doua zi;

- verifica agentia de ocupare a fortei de munca la inspectoratul teritorial de munca in raza caruia se afla sediul firmei respective;

- intereseaza-te despre seriozitatea firmei de intermediere de la alti candidati - pe forumuri de specialitate sau pe Internet;

- poti sa verifici inclusiv agentii de ocupare a fortei de munca din strainatate sau firmele angajatoare din strainatate la Registrul Comertului din statul respectiv.

OTP Advisors SRL

TATA Technologies Romania
Inginer ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]