Cum sa eviti TEPELE cand cauti un job in strainatate

Joi, 26 Aprilie 2012 0 comentarii 695 vizualizari

Aprilie 2012

Vrei un job in afara tarii? Atentie, insa, cui platesti taxe si comisioane pentru a-l obtine.

O parte dintre firmele de recrutare care plaseaza personal in strainatate percep o asa numita "taxa de mediere", insa multi candidati carora li se promite un job in afara tarii raman si fara post si fara bani.

Perceperea acestui comision nu este ilegala, cu exceptia situatiei in care firma de recrutare il incaseaza si de la angajator si de la angajat.

"Anumite agentii percep astfel de taxe, altele nu. Cele care le percep sunt acoperite legal, intrucat legislatia romaneasca ofera posibilitatea aceasta. Taxele sunt ilegale doar atunci cand sunt percepute si de la candidati si de la angajatori", spun specialistii HR ai site-ului Tjobs.ro.

Potrivit acestora, comisioanele percepute difera foarte mult de la o agentie la alta. Exista taxe de inscriere de 100 de lei, pentru inregistrarea intr-o baza de date, urmate de un comision care se achita la angajare. Comisionul poate incepe de la 200 de euro si ajunge in cazuri extreme la 2.500 euro.

"Romanii care apeleaza la agenti privati de ocupare si plasare, fara a se informa in prealabil cu privire la activitatea acestora, se expun riscului de a plati sume semnificative fara sa obtina locul de munca in strainatate promis", spun si reprezentantii Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca.

La ce trebuie sa fii atent inainte sa platesti comisioane pentru un job in strainatate:

- trebuie sa ti se prezinte un contract in baza caruia iti este perceputa suma respectiva, nu platesti fara sa vezi un document semnat si stampilat;

- contractul de mediere trebuie citit cu atentie - vezi care sunt obligatiile asumate de firma, conditiile de plata, precum si clauzele privind retunarea banilor sau a unui procent din suma achitata in cazul in care nu esti angajat;

- vezi daca ai de-a face cu o societate comerciala sau doar cu o persoana fizica care poate sa dispara a doua zi;

- verifica agentia de ocupare a fortei de munca la inspectoratul teritorial de munca in raza caruia se afla sediul firmei respective;

- intereseaza-te despre seriozitatea firmei de intermediere de la alti candidati - pe forumuri de specialitate sau pe Internet;

- poti sa verifici inclusiv agentii de ocupare a fortei de munca din strainatate sau firmele angajatoare din strainatate la Registrul Comertului din statul respectiv.

Lugera - The People Republic
Actualizat la: 21.12.2016
Manpower Romania
Actualizat la: 16.01.2017

Reinvent Consulting
  • Concediu de crestere a ...
Director Juridic
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]