Cum sa-i spui sefului tau ca NU mai faci fata presiunii de la job

Joi, 12 Septembrie 2013 10 comentarii 2009 vizualizari

12 SEPTEMBRIE 2013

Unii sefi ii obliga pe subalterni sa faca mai multe lucruri deodata. Multe sarcini in acelasi timp te pot da peste cap si ajungi sa strigi in gura mare „Stop!”.

Nu este o solutie sa rabufnesti cand seful este in spatele tau. Auzi o voce din spate care spune, „te astept in birou”. Potrivit Revistei Cariere, nu este mereu ok sa ii spui sefului toate nemultimirile tale, ci ai nevoie de o „strategie”.

"Daca spui ca nu mai poti, atunci esti considerat un om care nu stie de fapt ce si cat are de facut, sau pur si simplu nu are chef de munca. Nu te gandi ca iti va da un concediu de odihna sau ca iti va trasa mai putine sarcini. In zilele noastre, angajatorul merge pe ideea „am angajati care trebuie sa faca ce le spun eu”. Din pacate asa se intampla in foarte multe cazuri", spun specialistii HR.

Primul pas pe care trebuie sa il faci este sa mergi direct la sursa si sa-i ceri sfatul chiar managerului. Asa il vei face sa inteleaga ca pentru a obtine rezultate optime de la angajati, trebuie sa ii asculte, asta insemnand si ca se va implica mai mult in afacerea sa. Deciziile sale vor fi rezolvarea sau solutia pe care tu o cautai.

Conteaza de multe ori momentul sau starea de spirit a sefului-daca e prost dispus din cauza unor indici negativi, te va privi automat, dupa primele silabe, ca pe un „negativist sabotor”. Citeste mai mult pe cariereonline.ro.

Sursa: www.realitatea.net / www.cariereonline.ro

Comentarii
rob Duminica, 15 Septembrie 2013
Daca ii spui ca nu mai faci fata te da afara. Punct.
flo Miercuri, 18 Septembrie 2013
Sfatul este taci si inghite:))
Hey Marti, 24 Septembrie 2013
Pe ei prea putin ii intereseaza ca nu mai poti tu, ca oricum iti zice ca mai sunt altii care asteapta sa vina si sa te inlocuiasca.

Singura exceptie este atunci cand esti piesa, si nu isi permit sa scape de tine. Atunci poti sa le zici si sa te lase in pace.

Din pacate la noi e mai prost cu mentalitatea, dar ce sa ii faci, e greu sa ii convingi si sa le spui ca daca muncesc angajatul prea mult, da randament mai mic in comparatie cu un program normal de lucru.
bug Joi, 26 Septembrie 2013
flo!! cat poti sa taci si sa inghiti? la nesfarsit? fiecare avem o limita
nist resurse care se consuma ajung la 0
Specialistul Vineri, 27 Septembrie 2013
@bug ...... Cand nu mai putem sa rabdam problemele de la locul de munca, plecam si ne cautam un alt loc de munca.
La interviu vom primi si faimoasa intrebare ..... de ce ati plecat de la ultimul loc de munca ?
Ioji Duminica, 6 Octombrie 2013
Nu tine figura, mai ales la noi. Am o colega care a lucrat la o firma de transport din Arad si statea ca sclava pe plantatie peste program in fiecare zi, uneori cate 10-12 ore in loc de 8 si nu a fost suficient.
Reset message Luni, 14 Octombrie 2013
clar...ti-o furi in doua moduri.. ori sublim ori direct pleci
Tudor Raneti Sambata, 19 Octombrie 2013
Cititi Micul Print. Generalul e prost daca crede ca poate ordona unui soldat sa zboare. Faci ce poti, ce nu poti nu faci, mare filosofie. Te-au testat cand te-au angajat despre ceea ce poti sa faci si ceea ce nu poti sa faci
Roxy Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Are cineva curaj sa zica ceva sefului? Nu creeeed!
Specialistul Vineri, 31 Ianuarie 2014
@Roxy ..... Eu am curaj sa-i zic sefului tot ce ma nemultumeste. Din pacate sunt multe personae false si cu multa lasitate, asa ca tine ...... Mai bine somer decat sclav ....

Easy Asset Management IFN SA ...
Tulcea

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]