Cum sa-l obligi pe angajator sa-ti plateasca ORELE SUPLIMENTARE

Marti, 11 Septembrie 2012 1 comentarii 1209 vizualizari

11 septembrie 2012

Cei mai multi dintre angajatii romani presteaza ore suplimentare fara sa fie platiti pentru munca peste program. A devenit o obisnuinta in perioada de criza ca angajatorii sa exercite o serie de abuzuri asupra salariatilor, deoarece acestia se tem ca isi vor pierde serviciul daca incearca sa opuna rezistenta.

Primul pas pentru a obtine drepturile cuvenite pentru orele suplimentare este sa initiezi un dialog deschis cu angajatorul.

Este recomandat sa formulezi o cerere scrisa catre departamentul de resurse umane, in care sa soliciti respectarea drepturilor salariale.

Aceasta cerere scrisa, in care trebuie sa motivezi in mod concret care sunt orele prestate peste program si faptul ca nu ai fost remunerat pentru ele, iti va fi utila si in vederea unui eventual litigiu cu angajatorul.

In cazul in care nu ajungi la o intelegere amiabila cu compania la care lucrezi, urmatorul pas consta in deschiderea unei actiuni in instanta.

"Trebuie sa demonstrezi in fata instantei ca orele suplimentare pe care le-ai petrecut la serviciu au fost necesare pentru indeplinirea obligatiilor de serviciu, iar timpul de munca legal era insuficient", spune avocatul Nicolae Scorei, Managing Partner la Scorei si Asociatii.

Potrivit acestuia, in litigiile de dreptul muncii, unul dintre avantajele salariatilor consta in paleta mai larga de probatorii ce pot fi administrate.

Astfel, angajatii au la dispozitie inclusiv proba cu martori, in cazul in care nu dispun de documente relevante care sa demonstreze prestarea orelor suplimentare.

Angajatorul va incerca sa sustina in fata instantei ca ramanerea ta peste program se datoreaza lipsei de performanta si incapacitatii de a rezolva sarcinile de serviciu in limita programului normal de lucru sau, si mai probabil, ca nici macar nu ai stat la serviciu in afara programului.

Ca sa ai sanse mai mari de reusita in instanta, sfatul avocatilor este sa strangi cat mai multe probe pentru prestarea efectiva a orelor suplimentare, inainte de a declansa actiune in instanta. Sunt valabile inclusiv e-mailurile trimise de sefi.

Trebuie sa te inarmezi cu rabdare, deoarece procesul ar putea dura chiar si un an. Riscurile sa fii dat afara in aceasta perioada nu sunt atat de mari cum par la prima vedere, orice initiativa a angajatorului fiind usor interpretata ca un abuz suplimentar.

Daca vei reusi sa convingi instanta de abuzurile la care te-a supus angajatorul, vei putea sa soliciti si plata unor dobanzi sau a unor daune interese, in masura in care acestea pot fi dovedite la randul lor.

Comentarii
BEDE Luni, 13 Octombrie 2014
Depinde de ce firma este vorba.
Daca este o firma mica, eventual o "firma de apartament", atunci tragi la ore suplimentare cat se poti daca e nevoie pt ca sa iasa bine proiectul, pt ca altfel se duce de rapa proiectul si se duce de rapa si firma si nu-ti mai gasesti de lucru. Asa este daca e vorba de dezvoltare de software, de pilda. In schimb, la o firma mica, chiar daca nu se platesc orele suplimentare, in situatia in care iese bine proiectul, se dau ceva prime. Chiar prime substantiale, pt ca altfel stiu ei ca-si pierd oamenii.
Daca este o firma mai mare, atunci se poate pune altfel problema, adica sa ceri sa fie platite orele suplimentare. Dar, daca esti liber sa ceri asta nu inseamna ca vei si capata ceea ce ceri. Si atunci, ce sa faci? Sa-i dai in judecata? Nu e bine asaceva, pt ca daca se duce vestea ca ai dat in judecata un angajator, atunci scade serios probabilitatea sa te mai angajeze altcineva. La o firma mare, daca vezi ca nu vor sa plateasca orele suplimentare, atunci nu lucrezi in week-end, nici de sarbatori si cauti sa nu bagi mai mult de 8 ore/zi, iar daca te iau la intrebari de ce nu ai terminat ceva task-uri care nu se pot face in timpul respectiv, atunci explici de ce probleme te-ai lovit, ce si/sau cine te-a impiedicat, si ceri ajutor. Iar daca asa nu le convine, atunci nu ramane decat sa-ti cauti de lucru in alta parte.

PriceWaterHouseCoopers Romania
Clero Vision
Job national
part-time / 0 - 1 an experienta
Actualizat la: 09.03.2017
Telekom Romania Mobile ...
Brasov

• Masina de serviciu
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]