Cum sa raspunzi la intrebarea "Unde te vezi peste 5 ani?" la interviul de angajare

Marti, 30 Aprilie 2013 3 comentarii 932 vizualizari

30 APRILIE 2013

Este una dintre intrebarile cele mai nesuferite si mai formalizate care ti se pot pune la interviul de angajare si, cu toate astea, 90% dintre angajatori o adreseaza candidatilor.

"Hai sa traducem intrebarea", spune expertul in resurse umane Alison Green de la Askamanager.org. "Unde te vezi peste 5 ani?" este un alt mod de a spune "Cum se impaca jobul pe care ti-l oferim cu planurile tale de cariera pe termen scurt si mediu?"

Cu alte cuvinte, recrutorul care iti pune intrebarea nu vrea sa afle daca esti o persoana care are vise inalte si tinteste sus, ci doar daca postul pentru care candidezi se potriveste cu intentiile tale mai serioase in viata.

Este o metoda prin care angajatorii vor sa testeze daca nu cumva ai aplicat la intamplare pentru postul respectiv sau daca nu vei parasi compania la prima oferta care ti se va face din alta parte.

Un raspuns bun poate fi ceva de genul: "Vreau sa imi dezvolt abilitatile astfel incat in cinci ani sa fiu capabil sa ii invat pe altii sa faca ceea ce fac eu. Sunt pasionat de ceea ce fac, deci ma vad facand acelasi lucru si peste 5 ani, dar cu o componenta de training si mentoring in plus".

Ideea este ca nu trebuie sa-ti falsifici dorintele si viziunea cu privire la cariera ta, ci doar sa il asiguri pe angajator ca jobul pentru care candidezi se incadreaza perfect in planurile tale si nu este doar un accident de parcurs.

Pe de alta parte, poti sa fii sincer daca nu stii ce vrei sa faci pe termen mediu: "Stiti, nu am un plan precis, ceea ce stiu e ca vreau sa raman in acest domeniu, sa capat tot mai multa experienta, sa fiu tot mai bun in ceea ce fac. Cred ca postul de aici imi va fi foarte util in acest sens".

Comentarii
coco Joi, 9 Mai 2013
La interviu, atat angajatul cat si angajatorul joaca un rol.
Practica a dovedit-o.
De ce sa fii atat de sincer cu angajatorul la interviu, cai ni el nu este cu tine cu privire la sarcinile care-ti vor reveni daca vei fi angajat,sunt draguti si amabili doar pana semnezi contractul, apoi atitudinea lor se schimba brusc; constati ca pe langa ce ai auzit la interviu ca urmeaza sa lucrezi ai mai si multe alte sarcini de realizat in aceeasi bani, plus ore peste program neplatite.
Realitatea o afli cand incepi sa lucrezi.
Atunci incep domnii angajatori sa fie aroganti, sa te jignaesca si umileasca daca vad ca le merge, ca doar esti in ograda lui nu, au acte "pe tine" cum a zis un domn angajator.. Tot atunci intelegi si de ce a plecat si cel dinaintea ta.
S-auzim de angajati fericiti!
johny Joi, 9 Mai 2013
La interviu ti se ofera o suma de bani contra unei prestari.
Ulterior vei afla ca suma oferita este una foarte mica in raport cu ceea ce ti se cere sa prestezi.
Sa auzim de bine!
ana Vineri, 10 Mai 2013
companiile mai serioase iti fac ceea ce se numeste ''oferta de angajare'', ti-o trimit pe mail semnata de ei si apoi pentru a te angaja, o asteapta contrasemnata de la tine.
va invit sa le propuneti domnilor de pe la RH-uri sa se alinieze, si in urma interviului sa faca acelasi lucru, daca v-au confirmat bineinteles.
Va urez succes tuturor :)

Reveal Marketing Research
Fox Expert
Actualizat la: 17.01.2017
Amaris Technologies GmbH
Actualizat la: 03.01.2017
Telekom Romania Mobile ...
Alba Iulia, Cluj Napoca, Dej
Actualizat la: 05.01.2017

• Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Tichete cadou
  • Munca de la distanta sau de ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Tichete cadou
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]