Cum sa te angajezi daca esti SUPRACALIFICAT

Sambata, 19 Mai 2012 0 comentarii 622 vizualizari

Mai 2012

Dupa luni intregi de cautare fara succes a unui job, multe persoane sunt dispuse sa se angajeze pe posturi sub calificarea lor. Angajatorii, insa, nu ii privesc cu ochi buni pe acesti candidati care ar merita un loc de munca mai bun.

Regula nr. 1 atunci cand vrei sa te angajezi pe un post care se afla sub calificarea ta este sa precizezi de la inceputul CV-ului cum il poti ajuta concret pe angajator, potrivit Forbes.com.

Firmele evita, de regula, sa cheme la interviu candidatii supracalificati din mai multe motive: se asteapta ca acestia sa fie demotivati si dezamagiti de jobul pe care il fac, se gandesc ca vor vrea sa avanseze rapid sau sa-si caute un alt loc de munca, vor salarii prea mari.

Daca te-ai decis, totusi, sa nu mai astepti la nesfarsit jobul potrivit experientei si studiilor tale, poti sa tii cont de recomandarile specialistilor in cariera:

- trebuie sa-l convingi pe angajator dar si pe tine insuti ca esti decis sa faci un pas inapoi in cariera si nu iti vei schimba planurile dupa 3-4 luni;

- poti sa-ti adjustezi CV-ul in asa fel incat sa reduci senzatia de supracalificare;

- asuma-ti in fata angajatorului sa stai cel putin 18 luni pe postul respectiv, ca sa nu-l incurci;

- regandeste-ti asteptarile salariale si precizeaza-i angajatorului ca esti sigur ca te vei descurca intre marjele salariale pe care le are prevazute pentru postul respectiv.

Hipo.ro
Actualizat la: 16.11.2016
Allianz Worldwide Partners
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 29.09.2016
Easy Asset Management IFN SA ...
Suceava, Turda, Galati
Actualizat la: 07.11.2016

• Tichete cadou
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Asigurare de viata
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>