Cum sa obtii job-ul dorit daca esti pasionat de calatorie?

Sambata, 27 August 2016 0 comentarii 450 vizualizari

Calatoria este perceputa de cei mai multi oameni drept o pasiune, o activitate de timp liber. Lucru care nu este departe de adevar. Dar ce ai spune daca ai afla ca pasiunea ta pentru tari exotice, pentru orase moderne, pentru zonele rurale de peste hotare se poate concretiza in competente cheie in CV-ul tau?

Asta nu inseamna ca tot ceea ce poti face pentru o viitoare cariera de succes este sa calatoresti in lung si in lat - pasiunile nu cantaresc mai mult decat experienta concreta de lucru in domeniul in care vrei sa te angajezi. Dar trebuie sa stii ca poti aduce mai mult decat poze si suveniruri din plimbarile tale - poti adauga noi competente si abilitati aplicatiei tale pentru job-ul visat.

Echipa Hipo.ro iti arata care sunt principalele 7 abilitati si competente profesionale care ti se dezvolta calatorind:

Abilitatile de comunicare

Calatoriile in jurul lumii presupun interactiunea cu o multitudinea de oameni, din culturi diverse. Mai mult, poti ajunge sa cunosti o limba straina macar la nivel conversational, ceea ce te pune inaintea multor altor candidati pe lista angajatorilor. Din ce in ce mai multe companii lucreaza cu clienti straini, care nu stiu neaparat limba engleza. De cealalta parte a baricadei, trebuie sa ne gandim la candidati. Peste 50% dintre europeni cunosc o limba straina la nivel avansat - in special limba engleza. Ceea ce inseamna ca dobandirea unor abilitati de comunicare - chiar si la nivel de incepator - intr-o alta limba straina decat engleza este un mare atuu in CV-ul tau.

Domenii in care aceasta competenta poate fi utila: job-uri customer care, job-uri resurse umane, job-uri relatii publice

Gestionarea inteligenta a timpului si resurselor

Pasiunea de a calatori iti aduce si o inclinatie catre planificare si ordonare a tuturor activitatilor si resurselor pe care le ai la dispozitie. Persoanele care calatoresc in mod frecvent sunt mai calculate si tind sa respecte cu mai multa precizie un orar sau un deadline. Aplicand aceste abilitati la un job, este usor de sesizat beneficiul major pe care il aduce: vei fi mult mai ordonat in indeplinirea task-urilor zilnice de lucru, vei gestiona mult mai bine timpul pe care il ai la dispozitie, impartirea activitatilor intr-o echipa, resursele de care dispui, iar angajatorul va capata mult mai multa incredere in capacitatea ta de respecta termenele limita.

Domenii in care aceasta competenta poate fi utila: job-uri management, job-uri project management

Abilitatile de negociere

Pentru a te bucura la maximum de un concediu pe alte meleaguri trebuie sa stii sa negociezi. Incepand de la pachetele de transport si cazare, pana la obtinerea pretului cel mai bun pentru suvenirurile tale. In unele tari tehnica negocierii este privita ca un semn de respect fata de comercianti si fata de marfa lor. Imbunatatirea acestor aptitudini iti va aduce un mare plus la CV, mai ales daca job-ul pe care il vanezi este unul din domeniul Vanzarilor. Acest lucru se aplica in orice fel de interactiune cu oamenii. Daca angajatorul are siguranta ca tu vei obtine intotdeauna cele mai bune deal-uri pentru compania lui, nu va mai sta pe ganduri in procesul de recrutare.

Domenii in care aceasta competenta poate fi utila: job-uri vanzari, job-uri achizitii-logistica

Rezolvarea problemelor si identificarea rapida a solutiilor

Calatoriile aduc si o crestere a nivelului de toleranta in ceea ce priveste situatiile imprevizibile. Socoteala de acasa nu se potriveste niciodata cu cea de la fata locului, asa ca tu - ca si calator impatimit - te-ai intalnit cu siguranta cu un numar mare de situatii in care lucrurile nu s-au derulat asa cum ai prevazut cand iti faceai bagajele. Asta inseamna ca pentru tine imprevizibilul nu mai inseamna o piedica si esti o persoana spontana, care imbratiseaza schimbarea si o adapteaza nevoilor imediate. S-a anulat zborul pe care ti-l programasei cu cel putin 3 luni in urma? Pensiunea la care ai planuit sa te cazezi nu arata la fel ca pe site-ul de booking? Vremea rea ti-a prelungit sederea intr-un oras aflat la mii de kilometri de casa? Orice problema are o rezolvare. Rezolvare pe care o sa o gasesti la fel de repede si in cazul situatiilor critice de la locul de munca. Noteaza asta si in CV-ul tau!

Domenii in care aceasta competenta poate fi utila: job-uri inginerie, job-uri IT

Increderea in fortele proprii

Tocmai pentru ca ai fost de atatea ori pe cont propriu si ti-ai depasit deja limitele zonei tale de confort, esti deja un candidat mult mai valoros pentru angajator. Ai trecut prin situatiile imprevizibile deja mentionate si le-ai depasit nu doar cu succes, ci si dobandind noi abilitati si competente. Stii deja ce poti si stii de ce ai nevoie pentru a duce la bun sfarsit un lucru inceput. Nesiguranta candidatilor este unul dintre lucrurile pe care angajatorii il considera un dezavantaj major al oricarui candidat la interviu. Arata-le ca iti cunosti limitele si ca iti este clar cu ce te poti confrunta la locul de munca.

Domenii in care aceasta competenta poate fi utila: job-uri juridic, job-uri asigurari

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Sursa: Hipo.ro

Actualizat la: 31.10.2016
Elektrobit Automotive
Brasov
Actualizat la: 22.09.2016

• Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Junior Software Developer
Pentalog Romania