Cum sa obtii SALARIUL pe care il VREI

Marti, 6 Mai 2014 1 comentarii 869 vizualizari

In toate studiile care interogheaza asteptarile angajatilor salariul este din punct de vedere procentual pe primul loc. Insa foarte putini angajati ajung sa ceara o marire si de obicei acest lucru se intampla dupa lungi reflectii personale in care angajatul se incarca cu o miza foarte mare si emotional, iar negocierea se incheie de cele mai multe ori cu un esec.

Si atunci, cum sa obtii salariul pe care il vrei? Iata mai jos cateva sfaturi care va pot imbunatati sansele de success intr-o astfel de actiune:

1. Pregateste-te pentru negociere. Vei pleca cu doua dezavantaje:

La tine miza este mai mare decat la managerul tau in aceasta negociere.
    El poarta acest tip de negocieri mult mai des decat o faci tu. Are mai mult exercitiu.

Asadar planifica cu 2-3 luni inainte. Cauta informatii despre negocieri similare cu acelasi manager, afla cat mai multe despre plaja de salarii din companie dar si din afara companiei. Seteaza-ti niste asteptari la limita de sus.

2. In acest interval fi mai voluntar decat ai fost, mai doritor sa faci taskuri extra decat ceilalti. Cand nimeni nu se ofera sa ramana peste program sau sa faca un task peste weekend, fa-o tu.

In aceste 3 luni nu iti actualiza cv-ul pe diferite site-uri de recrutare si nici profilul pe Linkedin.

3. Nu intarzia la program, nu cere invoiri. Poti construi o poveste bazata pe fapte reale si o poti livra “cu manta”: ai plecat de jos, iti intretii parintii, cei 4 copii, imprumut la banca etc. In intalnirea care va urma NU aduce aminte de aceasta poveste.

4. Cere o intalnire. Motivul: vrei un feedback legat de performanta ta din ultimul timp.

5. Obtine de la sef/manager/boss aprecierea performantelor pe care le ai sau le-ai avut in ultimul timp.

6. Intreaba/cere o marire, nu o face cu subinteles, dar nu pronunta o suma. Fa astfel incat seful sa pronunte un procent/o suma. Acesta va fi minimul pe care ar trebui sa il obtii.

Exemplu: “Doresc o marire salariala”

Daca replica ajunge la un moment dat sa fie in discutie:

“La cat te-ai gandit?” poti raspunde cu ceva de genul “Dvs stiti mai bine, aveti propriile calcule, analizati in context, stiti performantele mele.”

7. Nu folosi in discutie:

Cuvinte de genul: ”Simt”, “Cred” sau “Merit”. Primele doua inspira nesiguranta, ultimul aroganta. Seful o sa gandeasca “Meriti? Lasa-ma pe mine sa apreciez asta.”

Fii sigur pe tine dar politicos, nu arogant si arata asta prin cuvintele pe care le folosesti.

Argumente de genul: “am nevoie de bani pentru ca am imprumut in franci elvetieni si a sarit cursul” etc. Managerul va gandi “Si ce treaba am eu cu asta?”

Argumente de genul “colegul are mai mult decat mine, pe acelasi nivel de senioritate si vechime”. Managerul va gasi tot timpul contra-argumente, ii va displace o situatie defensiva in care ar fi pus fata de angajat si eventual o va lua ca atac personal, ca nu ar fi etic etc. Nu va accepta niciodata ca a contribuit sau ca a alimentat diferente de acest gen. Vei transforma negocierea intr-un conflict personal si nu vei castiga decat antipatie pe termen lung. Managerul stie foarte bine diferentele si le va lua in calcul singur probabil cand iti va face o oferta.

8. Foloseste ca argumente:

Propriile performante deja recunoscute de catre manager in aceeasi discutie. Nu o sa se nege singur.

Scoate in evidenta Return of Investment-ul atat al companiei cat si al managerului (Timp si Bani salvati). La acest lucru trebuie sa lucrezi inaintea intalnirii ca sa construiesti argumentatia “business case-ul”.

Accepta/Ofera-te sa preiei responsabilitati suplimentare.

Toate aceste lucruri nu iti garanteaza o marire de salariu insa iti imbunatatesc sansele sa o obtii. Asadar fii pregatit totusi si pentru un refuz. In cazul in care case-ul a fost construit cu grija, ferm dar politicos iti va crea alte avantaje, in conditiile in care dupa negocierea esuata vei continua sa muncesti la fel de dedicat. Dupa negociere, indiferent de rezultat, este de dorit sa raspunzi cu aceeasi deschidere si fii la fel de voluntar ca in ultimele 2-3 luni.

Comentarii
Anto Miercuri, 14 Mai 2014
din pacate practica e un pic diferita, ca intodeauna. e foarte greu sa te impui tu in fata sefului care la randul lui poate depinde de altu samd, si sa ceri mariri peste mariri. toate lumea reduce costurile acum.

Emia.com

Gameloft Romania
Testing Engineer

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]