Cum se razbuna angajatii pe firma dupa ce isi anunta demisia

Miercuri, 17 Aprilie 2013 2 comentarii 859 vizualizari

17 aprilie 2013

Cea mai frecventa modalitate in care angajatii se razbuna pe sefi dupa ce isi anunta demisia este acela de a fura date din calculatoarele firmei, se arata intr-un studiu recent.

Aproximativ 23% dintre angajati recunosc ca au luat date confidentiale de la firmele la care au lucrat. Cei mai multi dintre acestia au operat sustragerile dupa ce si-au anuntat demisia si au urmarit doua obiective:

- 53% au vrut sa isi asigure un bun inceput la noul loc de munca si sa isi impresioneze viitorul sef;

- 40% au considerat ca fostii sefi merita un astfel de gest pentru modul in care s-au purtat cu salariatii.

Cel mai surprinzator rezultat al studiului realizat de firma de securitate IT Log Rhythm a fost acela ca 10% dintre demisionari au reusit sa sustraga informatii din firma si dupa ce au plecat efectiv de la angajator.

Explicatia: departamentele IT ale companiilor in cauza nu le-au dezactivat parolele de acces in retea sau de acces pe e-mail.

Comentarii
Paulica Vineri, 26 Aprilie 2013
Asta cred ca se refera mai mult la vreo statistica din State.
La noi un kkt in cuptorul cu microunde face mai mult decit o sustragere de informatii pentru care poti face pirnaie.
donkey Sambata, 27 Aprilie 2013
ISI RETRAG ACTIUNILE DIN COMPANII ATATA TOT..
SI LA REVEDERE COMPANIE CA PANA LA URMA COMPANIILE ASTEA REUSESC DATORITA CA AU OAMENI CU BANI CARE PUN BANII ACOLO IN COMPANII SUB FORMA UNOR ACTIUNI NIMIC MAI MULT..
PA SI NOROC..SI FARA COCO VA ROG..

Step Up
Actualizat la: 16.11.2016
eMAG.ro - Dante International ...
Actualizat la: 27.09.2016

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>