Cum traduc recrutorii TICURILE pe care le vad la interviul de angajare

Miercuri, 2 Mai 2012 0 comentarii 553 vizualizari

Mai 2012

Daca te batai pe scaun la interviul de angajare, recrutorii vor trage concluzia ca te simti nepregatit pentru postul respectiv.

Angajatorii nu sunt atenti doar la cuvintele pe care le pronunti in timpul interviului, ci urmaresc si gesturile involuntare pe care le faci.

Multi dintre ei se bazeaza pe teoriile psihologice care incearca sa traduca fiecare tic al candidatilor in anumite atitudini vis a vis de jobul respectiv:

- daca te scarpini pe nas sau doar iti atingi nasul in apropierea unui ochi, inseamna ca nu esti tocmai onest in raspunsul pe care il oferi verbal;

- daca te scarpini pe gat sau la ceafa, inseamna ca discutia cu recrutorul te-a plictisit rau de tot;

- daca iti rozi unghiile, trasmiti nervozitate si neincredere in fortele proprii;

- daca iti batai un picior fara oprire, inseamna ca esti intr-o stare accentuata de disconfort;

- daca te joci cu o suvita de par in timpul interviului, sugerezi o atitudine de superioritate sau chiar aroganta in raport cu persoanele cu care stai de vorba;

- daca te joci in permanenta cu mainile sau cu un pix, transmiti neincredere in fortele proprii;

Vezi mai multe detalii pe CareerBuilder.com

Deloitte Romania
Actualizat la: 02.11.2016
Bookster (Read'n'Roll)
Actualizat la: 26.10.2016

Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go