Cum trebuie sa arate CV-ul tau ca sa fii angajat PE LOC

Luni, 1 Octombrie 2012 0 comentarii 821 vizualizari

1 octombrie 2012

Daca ai curajul sa risti la capitolul design si sa-ti creezi un CV iesit din comun, sansele de a atrage atentia angajatorilor si de a fi chemat la interviu sunt extrem de mari.

Nu este suficient ca un CV sa arate intr-un mod neobisnuit pentru ca posesorul lui sa fie angajat pe loc, insa angajatorii vor avea un indiciu concret cu privire la creativitatea, nonconformismul si dorinta de inovare a candidatului.

Recent, trustul media Huffington Post a recrutat un tanar american doar pentru ca si-a creat un CV impresionant, care a devenit rapid viral pe net.

"Nu am putut rezista sa nu-l angajam dupa ce i-am vazut infografia uimitoare creata pe post de CV", a declarat Arianna Huffington, patroana trustului de presa. Jurnalistii de la Business Insider au selectionat cele mai creative CV-uri pe care le-au primit sau le-au vazut (VEZI GALERIA FOTO de mai sus).

Un director de creatie si fotograf din Kenya, Omondi Abudho, si-a proiectat CV-ul ca pe o cutie cu indicatii "nutritioniste", utile pentru angajatori. Kenianul a primit rapid 3 oferte de colaborare de la agentii de publicitate.

Italianul Simone Fortunini si-a creat CV-ul dupa modelul Google Analytics, oferindu-le angajatorilor posibilitatea sa afle cat mai multe detalii despre aspectele care ii intereseaza.

Alte CV-uri prezentate de Business Insider (vezi Galeria foto de mai sus) pornesc de la idei la fel de neobisnuite: unul este creat dupa modelul unui ziar vechi, altul ofera replica unei pagini de Facebook etc.

The KPI institute

Provident Financial Romania
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]