Cum trebuie sa te pregatesti pentru un interviu de angajare

Joi, 23 Iulie 2015 0 comentarii 875 vizualizari

Odata cu programarea unui interviu de angajare, inevitabil apar si emotiile care iti pot ingreuna pregatirea. Insa, cu putina planificare poti face o impresie buna si adjudeca jobil dorit. Iata ce este important sa faci cu o ora inainte de interviu, potrivit Business Insider.

Astfel, in dimineata dinainte de interviu este importanta servirea unui mic dejun sanatos si consistent, iar in seara dinaintea momentului important de asemenea masa trebuie sa fie una sanatoasa, asa incat la prima ora sa te simti bine.

Cum sansele sa te simti agitat inainte de un interviu sunt oricum mari, nu trebuie exagerat nici cu consumul de cafea.

Vremea este cea care iti poate da batai de cap, asadar este recomandat sa urmaresti prognoza si sa iei la tine tot ce ti-ar putea folosi, precum o umbrela, o pelerina de ploaie sau manusi, de exemplu. Pantofii sunt un element foarte important si trebuie alesi cu grija, asa incat sa fie adecvati conditiilor meteo, dar sa fie si usor de purtat.

Sase lucruri pe care sa le faci cu o ora inainte de interviu

Suna un prieten pentru a scurta conversatie, care va schimba starea de spirit, insa incercati sa nu vorbiti despre interviu, ci despre teme placute.

Vorbeste apasat, asa incat sa dati dovada de energie, intrucat companiile isi doresc angajati plini de viata, entuziasti. Ajuta ascultarea melodiilor preferate la un volum ridicat.

Inchideti telefonul. E neplacut sa sune tare in timpul interviului sau chiar sa vibreze.

Bea cat mai multa apa. Hidratarea este cheia pentru a putea ramane in alerta, asa ca ia cu tine o sticla la interviu si nu refuza apa oferita in companie.

Respira adanc, inhaland pe nas si expirand pe gura. Emotiile si fluturasii din stomac pot duce la dureri de cap si tulburari de vedere.

Zambeste. Atitudinea inseamna tot, iar o persoana cu o figura zambitoare poate obtine orice isi doreste.

G2 Travel

Customer Care ...
Carrefour Romania
  • Prima de vacanta
Lucrator ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Axway Romania
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

roxxxx