Cum trebuie sa te pregatesti pentru un interviu de angajare

Joi, 23 Iulie 2015 0 comentarii 896 vizualizari

Odata cu programarea unui interviu de angajare, inevitabil apar si emotiile care iti pot ingreuna pregatirea. Insa, cu putina planificare poti face o impresie buna si adjudeca jobil dorit. Iata ce este important sa faci cu o ora inainte de interviu, potrivit Business Insider.

Astfel, in dimineata dinainte de interviu este importanta servirea unui mic dejun sanatos si consistent, iar in seara dinaintea momentului important de asemenea masa trebuie sa fie una sanatoasa, asa incat la prima ora sa te simti bine.

Cum sansele sa te simti agitat inainte de un interviu sunt oricum mari, nu trebuie exagerat nici cu consumul de cafea.

Vremea este cea care iti poate da batai de cap, asadar este recomandat sa urmaresti prognoza si sa iei la tine tot ce ti-ar putea folosi, precum o umbrela, o pelerina de ploaie sau manusi, de exemplu. Pantofii sunt un element foarte important si trebuie alesi cu grija, asa incat sa fie adecvati conditiilor meteo, dar sa fie si usor de purtat.

Sase lucruri pe care sa le faci cu o ora inainte de interviu

Suna un prieten pentru a scurta conversatie, care va schimba starea de spirit, insa incercati sa nu vorbiti despre interviu, ci despre teme placute.

Vorbeste apasat, asa incat sa dati dovada de energie, intrucat companiile isi doresc angajati plini de viata, entuziasti. Ajuta ascultarea melodiilor preferate la un volum ridicat.

Inchideti telefonul. E neplacut sa sune tare in timpul interviului sau chiar sa vibreze.

Bea cat mai multa apa. Hidratarea este cheia pentru a putea ramane in alerta, asa ca ia cu tine o sticla la interviu si nu refuza apa oferita in companie.

Respira adanc, inhaland pe nas si expirand pe gura. Emotiile si fluturasii din stomac pot duce la dureri de cap si tulburari de vedere.

Zambeste. Atitudinea inseamna tot, iar o persoana cu o figura zambitoare poate obtine orice isi doreste.

OTP Advisors SRL
Actualizat la: 03.02.2017
Freelancer IT
Actualizat la: 06.12.2016

TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Accounts Payable

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]