Cum vor creste salariile in 2014 in mediul privat

Luni, 2 Septembrie 2013 5 comentarii 1107 vizualizari

02 SEPTEMBRIE 2013

Salariile angajatilor din companiile private au crescut anul acesta, in medie, cu 4,6% (fata de nivelul de 5,1% inregistrat in 2012), potrivit studiului salarial si de beneficii realizat de firma de audit si consultanta fiscala PwC Romania.

Pentru anul viitor, companiile private preconizeaza cresteri salariale de 5,2%

„Angajatorii romani sunt tem­pe­rati in ceea ce priveste costurile cu personalul, mentinand un con­trol strans asupra aces­tora. Nivelul de cres­tere sala­riala pen­tru 2013 este mai scazut fata de cel inregistrat in 2012, iar aceasta tendinta este pastrata si pentru anul urma­tor. Doar 28% dintre com­pa­niile parti­ci­pante la studiu au planificat cresteri salariale pentru 2014, procentul mediu fiind cel mai redus din ultimii 5 ani: doar 5,2%“, a spus Horatiu Cocheci, se­nior ma­na­ger PwC Romania, citat de Ziarul Financiar.

Cele mai mari cresteri de salarii se inregistreaza in domeniul IT, angajatii din domeniu primind salarii cu 6,5% mai mari.

Vezi mai multe aici.

Sursa text: www.realitatea.net

Comentarii
JonCosta Miercuri, 4 Septembrie 2013
concret august a avut 22 zile lucratoare
zilele luvratoare sunt de luni pana vineri daca nu stii
22 ori 8 egal 172
ai dreptul la 32 ore suplim pe luna cf codului muncii,cate 8 pe sapt

in tital in flururas poti avea maxim 204 ore suplimentare
poti avea si prime daca e cazul
ai un salariu net de 741 dupa stiinta mea daca nu exti la pozitionat sa ai mai mult
si atunci faci asa
741/168= 4.41 cu atat e platita o ora la autoliv,in mana
32 de ore se platesc cu 175% deci o ora suplimentara se plateste cu 4.41* 75%=7.71 lei
32 de ore suplim inseamna 7.71*32=247 lei
in total nu poti primi mai mult pe fluturas decat 741+247=988 adica 1000 lei cat spuneai tu

peste 1000 de lei nu mai poti fi platit decat cu prima si cum prime nu se dau, se da muie

acum ca esti mai destept poti sa dai o bere
fii destept si opreste-te la 32 de ore suplimentare
tine evidenta lor separat acasa
nu te pot da afara daca nu vrei sa faci msi mult de 32 de ore suplimentare
ei te roaga sa le faci dar prost nu e cine cere ci cine da
mai mult pot fi reclamati la camera de munca daca solicita ire suplimentare peste cele 32
Specialistul Joi, 5 Septembrie 2013
Cresteri de salarii vor fi ca si pana acum, la firme mari, in posturi importante. Locurile de munca prost platite, tot prost platite vor ramane. Ca exemplu dau vanzatori, casieri, agenti paza. La benzinarii vanzatorii si casierii au salarii de 650-900 lei de ani de zile .... la supermarket, cititi comentariile angajatilor si va fi clara situatia salariilor umilitoare din Romania, despre mediul si atmosfera de lucru ce sa mai zic ? Toate firmele cu multe pagini comentate, au mari probleme de salarii si mediul de lucru ....
Reset message Luni, 30 Septembrie 2013
vor creste in medie cu cel mult rata inflatiei in cele mai fericite cazuri. la ce sa ne asteptam
keo Luni, 30 Septembrie 2013
@Reset message: asa este. cel mult rata inflatiei, in rest ciuciu. nu stiu ce sa mai zic :(
Iulius Marti, 25 Februarie 2014
Salariile la privat nu vor creste prea mult credeti-ma. Costurile cu angajatii sunt cele mai "pacatoase" costuri din 2010 incoace, de aceea se incearca reducerea acestor costuri pe cat de mult posibil. Stiu, nu e fair dar asa o sa fie si in 2014.