Cuvintele cheie din CV

Miercuri, 28 Martie 2012 0 comentarii 926 vizualizari

Martie 2012

Ce inseamna cuvinte cheie?
In functie de domeniul job-ului pentru care aplicati exista anumiti termeni specifici pe care angajatorii ii folosesc atunci cand cauta potentiali candidati pentru job-urile disponibile. Acesti termeni se numesc cuvinte cheie, care inserate in CV-ul vostru cresc probabilitatea unei gasiri rapide in aceasta cautare.

Cand descriem job-urile anterioare, domeniile in care avem experienta si cunostinte, dar si cand mentionam aptitudinile, studiile sau training-urile la care am participat putem insera cuvinte cheie care sa exprime cat mai eficient actiunile si trasaturile noastre.

Ce cuvinte cheie sa folosesc?
Cateva exemple de cuvinte cheie: rezultate, performanta, invatare, reusita, capacitate de adaptare, managementul timpului, initiativa, dezvoltare personala, team building si altele ceva mai specifice: target, business to business (b2b), leadership, piata competitiva, managementul performantei, s.a.
Un ajutor in plus poate fi transformarea in cuvinte cheie a expresiilor folosite de angajator in anuntul pentru job-ul disponibil.

Cu scopul de a atrage atentia asupra cuvintelor cheie din CV-ul vostru, pentru formatul tiparit le puteti ingrosa, iar pentru cele din mediul on-line, in cadrul site-urilor de specialitate, le puteti trece in campurile obligatorii.

Pentru a avea un CV modern care sa fie gasit cu succes de catre angajatori inserati cuvintele cheie potrivite!

Arabesque

Analist
Network ...

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]