Cuvintele cheie din CV

Miercuri, 28 Martie 2012 1071 vizualizari

Martie 2012

Ce inseamna cuvinte cheie?
In functie de domeniul job-ului pentru care aplicati exista anumiti termeni specifici pe care angajatorii ii folosesc atunci cand cauta potentiali candidati pentru job-urile disponibile. Acesti termeni se numesc cuvinte cheie, care inserate in CV-ul vostru cresc probabilitatea unei gasiri rapide in aceasta cautare.

Cand descriem job-urile anterioare, domeniile in care avem experienta si cunostinte, dar si cand mentionam aptitudinile, studiile sau training-urile la care am participat putem insera cuvinte cheie care sa exprime cat mai eficient actiunile si trasaturile noastre.

Ce cuvinte cheie sa folosesc?
Cateva exemple de cuvinte cheie: rezultate, performanta, invatare, reusita, capacitate de adaptare, managementul timpului, initiativa, dezvoltare personala, team building si altele ceva mai specifice: target, business to business (b2b), leadership, piata competitiva, managementul performantei, s.a.
Un ajutor in plus poate fi transformarea in cuvinte cheie a expresiilor folosite de angajator in anuntul pentru job-ul disponibil.

Cu scopul de a atrage atentia asupra cuvintelor cheie din CV-ul vostru, pentru formatul tiparit le puteti ingrosa, iar pentru cele din mediul on-line, in cadrul site-urilor de specialitate, le puteti trece in campurile obligatorii.

Pentru a avea un CV modern care sa fie gasit cu succes de catre angajatori inserati cuvintele cheie potrivite!

Sursa text: www.recrutam.ro