De ce echilibrul dintre munca si viata personala este istorie?

Miercuri, 9 Iulie 2014 0 comentarii 1171 vizualizari

Sursa foto: www.ncacpa.org

Daca ne gandim la saptamana de lucru, realizam ca de foarte multe ori renuntam la ceva important din viata noastra pentru un lucru important la locul de munca.

De asemenea, multi dintre noi se plang sau aud persoane si colegi care se plang in legatura cu echilibrul dintre viata profesionala si cea personala, scrie BBC Capital.

Specialistii sustin ca persoanele care au de rezolvat diferite sarcini de lucru chiar si in afara programului sau care lucreaza si in zilele care ar trebui sa fie, in mod obisnuit, libere, depun mari eforturi pentru a gasi o balanta intre viata privata si munca.

Totusi, unii experti demonteaza ideea ca echilibrul dintre cele doua ar putea fi vreodata atins. Jurnalistii BBC au stat de vorba cu mai multi profesionisti, care au dezbatut aceasta tema.

Holly Hamann, cofondator si director de marketing al companiei TapInfluencer sustine ca aceasta idee este "inradacinata in mintea profesionistilor ambitiosi, care lucreaza mai mult decat ar trebui si care vor sa aiba totul - munca si distractie, cariera si familie".

"Eu nu cred ca exista echilibru dintre munca si viata personala. Totul este viata", a precizat Hamann, care sustine ca, de obicei, munca are prioritate in fata celorlaltor aspecte ale vietii, pentru ca "asa ne petrecem cea mai mare parte din zi, ne sustine financiar planurile si face parte din identitatile noastre".

Ea mentioneaza ca, daca la toate acestea adaugam tehnologia de ultima generatie, prioritatile legate de munca au potentialul de a prelua controlul asupra vietii de familie. Acest lucru ne pune in primejdie relatiile, sanatatea si fericirea in general, continua Hamann.

Viata personala si munca nu mai sunt separate

La randul sau, Paul Herbert, vicepresedinte in cadrul companiei Symbolist, este de parere ca nu toti oamenii privesc la fel ideea de echilibru munca-viata personala.

"Unii dintre noi se agata bine de aceasta idee, sperand ca vom putea continua sa ne ignoram e-mail-urile si sms-urile intre orele 18:00 si 20:00. Insa stim ca nu putem. Munca si viata de familie nu mai sunt doua lucruri distincte si realitatea este ca trebuie sa acceptam ideea ca munca si viata personala sunt acum interconectate", a mentionat el.

Herbert a spus ca, pentru a intelege acest concept, este important sa recunoastem ca ideea de balanta intre cele doua este mai anormala si invechita decat orice altceva.

"Viata este ceea ce facem. Viata reprezinta suma tuturor actiunilor si eforturilor noastre. Echilibrul dintre munca si viata de familie nu mai inseamna separare - este vorba despre consolidare", a incheiat acesta.

Sursa: www.ziare.com

Actualizat la: 06.01.2017
APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 06.01.2017

Playtika Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Concediu de maternitate & ...
Customer ...
Provident Financial Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Analyst
WNS Global Services
Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania
Analist cumparari
ALTEN Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]