De ce isi urasc angajatii SEFII. 6 explicatii date de psihologi

Joi, 21 Februarie 2013 3 comentarii 911 vizualizari

21 februarie 2013

Exista 6 motive principale pentru care angajatii isi urasc sefii, spun psihologii.

Cei mai multi dintre angajati au motive obiective pentru a-si uri sefii, potrivit unui articol din revista Psychology Today. Persoanele care ajung in pozitii de conducere sunt rereori pregatite pentru acest rol.

Ce probleme au sefii si de ce isi atrag ura angajatilor:

1. Au asteptari nerealiste de la subalterni. Unii dintre manageri cred ca subalternii lor ar trebui sa isi dedice intreaga viata sarcinilor de serviciu, sa lucreze si acasa, si noaptea, si in week-end. De fapt nu ii intereseaza cand lucrezi, dar trebuie sa ai mereu temele facute.

2. Nu ii trateaza pe angajati ca si cum ar fi fiinte umane. Angajatii sunt, pentru multi sefi, robotei buni doar sa creasca productia. Pentru ca se afla sub ei in ierarhie, managerii uita ca si oamenii cu functii de executie au minte si suflet.

3. Nu isi recunosc greselile. Narcisismul este o boala profesionala in cazul managerilor, acestia nu reusesc sa accepte ca pot gresi chiar ei insisi. Daca eroarea proprie e exclusa, trebuie gasit rapid un tap ispasitor.

4. Pedepsesc mai intai si apoi intreaba. Criticile facute in public sunt la ordinea zilei chiar daca managerul respectiv nu este sigur cine a gresit. Prefera sa se impuna dur in mijlocul echipei, ca si cum vina ar fi colectiva.

5. Tind sa se manifeste violent. Sefia le ia unora mintile, incep sa tipe, sa vorbeasca urat, sa ameninte, ca si cum firma ar fi a lor, iar angajatii sclavi.

6. Iau credit pentru munca altora. Odata ajunsi la conducere, nu vor sa mai coboare de pe scara maririi sau incearca sa se urce cat mai sus, asa incat sunt dispussi sa minta, sa creeze impresii false, sa isi aroge munca altora. Intr-un cuvant, multi dintre manageri au doua fete.

Comentarii
Ana Sambata, 23 Februarie 2013
toate punctele le-am trait pe pielea mea. mai ales 2 si 6.
Bumser Joi, 28 Februarie 2013
.... e unul exact conform descrierii din articol , un veritabil agarici de care trebuie sa te feresti cat poti , iar firma e ....Wipro.
eu Duminica, 24 Martie 2013
da, e si una Simona in Bombardier :-))))))))))))) mana in mana cu prietena ei Lavinia de la HR.
aroganta maxima, prostie nemarginita si tupeul de a-ti spune in fata ca esti prost.

Cluj Napoca
part-time / Student/Absolvent
Actualizat la: 03.11.2016
Accenture Romania
Actualizat la: 04.11.2016
Easy Asset Management IFN SA ...
Suceava, Turda, Galati

Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Asigurare de pensie ...
  • Asigurare de viata
Senior Analyst

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>