De ce invatamantul este mai greoi in Romania decat in strainatate?

Miercuri, 10 Februarie 2016 0 comentarii 548 vizualizari

Antreprenor: Copiii romani nu invata mai mult decat cei din strainatate. Doar ca in afara se invata mai usor.

Copiii romani nu invata mai mult decat cei din alte tari, diferenta este ca in afara materiile sunt structurate in asa fel incat sa nu fie o corvoada pentru copii, care nu au teme pentru acasa, ci le fac in cadrul institutiei de invatamant, iar informatiile le sunt transmise in joaca, usurand procesul de invatare, a declarat pentru wall-street.ro fondatorul centrului privat de educatie da Vinci, Catalin Dicu.

Catalin Dicu, cu un background de peste 25 de ani in domeniul educatiei, activand ani la randul in cadrul organizatiei World Vision, si care s-a ocupat de fondarea mai multor centre de educatie, a infiintat da Vinci in anul 2013.

Concret, centrul educational a fost infiintat sa pregateasca elevii complementar sistemului public si se ocupa cu oferirea de meditatii pentru copii din gimnaziu, liceu, precum si cursuri de orientare vocationala si de limbi straine, inclusiv pentru adulti.

"Noi spunem ca la noi se invata mai mult ca in strainatate, ceea ce nu este insa adevarat, afara se invata la fel de mult, insa caramizile in educatie se pun mult mai usor. Iar in ceea ce priveste nivelul de intensitate si volumul de informatii, acestea sunt la fel ca la noi, copiii invata tot opt ore sau 12 ore pe zi, insa copii nu simt ca invata. Ei se duc la scoala, stau de dimineata pana scoala, tocmai de aceea, de exemplu, in Franta copii nu au teme pentru acasa. Asa este, nu au teme pentru acasa, insa acolo merg de dimineata la scoala si stau pana la 4-5 dupa-amiaza si isi fac temele la scoala, asta nu inseamna ca ei, spre deosebire de elevii romani, nu au teme", a aratat Catalin Dicu.

Este un mit ca elevii din Occident nu au teme, au teme, dar nu simt, pentru ca nu sunt pentru acasa, nu le da nimeni sa lucreze acasa sau in weekend. Ei lucreaza in timpul saptamanii mult mai intens decat lucreaza un copil roman. Antreprenorul a adaugat insa ca nivelul de cunostinte este "intr-adevar putin mai ridicat la noi", pentru ca in Romania curricula nu a mai fost reviziuita de foarte mult, reliefand insa faptul ca in ceea ce priveste intensitatea procesului de invatare nu suntem diferente notabile fata de sistemele din alte tari.

Clasa pregatitoare este o idee buna, insa important este ce vor face copiii la scoala

Catalin Dicu considera ca introducerea clasei pregatitoare in sistemul romanesc de invatamant este o miscare buna, insa va trebuit urmarita activitatea celor mici la scoala.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Mellon Romania
Actualizat la: 22.02.2017
Sales Consulting
Actualizat la: 06.02.2017
Danone PDPA
Actualizat la: 21.02.2017
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 22.02.2017

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]
Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]